Ceny złota i ropy najbardziej interesują Polaków w internecie
2024-08-13 13:55
Które ceny najbardziej interesują Polaków w internecie? © Freepik
Przeczytaj także: Wyniki wyszukiwania Google wg internautów
Instytut Przywództwa przeanalizował średnią liczbę zapytań w wyszukiwarce Google w okresie 08.2023 – 07.2024 r.Ceny złota i ropy wzbudzają największe zainteresowanie
Wśród cen produktów i usług polscy internauci najbardziej interesowali się ceną złota - średnio 110 tys. miesięcznie zapytań. Na przestrzeni 12 miesięcy zainteresowanie wzrosło o prawie 50%. Złoto od wieków pełni rolę bezpiecznej przystani dla inwestorów w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. Wzrost zainteresowania cenami złota może być związany z globalnymi napięciami geopolitycznymi, wahaniami kursów walut i obawami przed inflacją, ale także niekorzystną ofertą oprocentowania lokat bankowych. Co zaskakujące, o oprocentowanie lokat pytano 10 razy rzadziej, jedynie 12,1 tys. razy w miesiącu. Inwestycje w złoto stają się alternatywą dla lokat, których oprocentowanie często nie chroni przed inflacją.
fot. mat. prasowe
Zainteresowanie internautów cenami w wyszukiwarce Google (08.2023 – 07.2024)
fot. mat. prasowe
Zainteresowanie internautów cenami w wyszukiwarce Google (08.2023 – 07.2024) cd
Ex aequo na podium zestawienia znalazło się zainteresowanie ceną ropy naftowej. Wzrost cen ropy naftowej może prowadzić do ogólnego wzrostu cen w gospodarce, a wyższe koszty transportu i produkcji mogą być przenoszone na konsumentów w postaci wyższych cen żywności, energii i innych podstawowych dóbr. To bezpośrednio wpływa na budżety gospodarstw domowych, zmniejszając ich siłę nabywczą i podnosząc koszty życia.
Oba obszary, mimo że są tak różne, wzbudzały podobne zainteresowanie i wydaje się, że motywacją w obu przypadkach jest kwestia bezpieczeństwa. Przy złocie chodzi oczywiście o bezpieczeństwo inwestycji. Natomiast bezpieczeństwo prowadzonej działalności, próba przewidywania cen towarów oraz bezpieczeństwo płynności finansowej z tym związane dyktowały poszukiwanie trendów cen ropy – tłumaczy Piotr Gąsiorowski, prezes Instytutu Przywództwa.
Zainteresowanie cenami sektora rolnego
Wysokie miejsca na liście popularności zajmują także ceny produktów rolnych, takich jak pszenicy (49,5 tys. zapytań/mies.), ogólnie zboża (33,1 tys. zapytań/mies.) i rzepaku (22,2 tys. zapytań/mies.), co wskazuje na duże zainteresowanie sektorem rolniczym. Produkty te stanowią podstawę dla wielu gałęzi przemysłu, w tym przemysłu spożywczego i mają kluczowy wpływ na ceny żywności. Zainteresowanie cenami rolnymi odzwierciedla także zainteresowanie rolników opłacalnością ich produkcji. Dla producentów rolnych zmienność cen może oznaczać niestabilne przychody i ryzyko finansowe, które wymaga odpowiedniego zarządzania i strategii zabezpieczających.
Polacy obawiają się o ceny prądu
Wysokie miejsca w zestawieniu zainteresowania cenami zajmują także ceny prądu (22,2 tys. zapytań/mies.). Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba zapytań o ceny prądu wzrosła o ponad 80%. To znaczne zwiększenie zainteresowania sugeruje głębokie zaniepokojenie zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw w obliczu rosnących kosztów energii.
Dla gospodarstw domowych wzrost kosztów energii elektrycznej przekłada się bezpośrednio na wyższe rachunki za prąd. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i zaniepokojeni tym, jak rosnące koszty energii wpływają na ich codzienne wydatki. Dla przedsiębiorstw, szczególnie tych o wysokim zużyciu energii, wzrost cen prądu może prowadzić do znacznych wzrostów kosztów operacyjnych. Intensywne relacje medialne na temat rosnących kosztów prądu i ich wpływu na życie codzienne oraz działalność gospodarczą przyczyniają się również do zwiększonego zainteresowania cenami energii.
Wielość pojawiających się informacji o tym, co i jak będzie miało wpływ na ceny energii, rodzi niepewność i pytania o to, jakie rozwiązania energetyczne przyjąć dla nowo powstających inwestycji, zarówno przemysłowych jak i indywidualnych. Zainteresowanie cenami prądu wynika też z zamieszania na rynku OZE oraz kwestii tego, w co warto inwestować i jakie ewentualne wsparcie jest dostępne na rynku – tłumaczy ekspert.
Ceny niezbędnych produktów i usług na czele wyszukiwań Polaków
W zestawieniu znalazły się również zapytania dotyczące cen związanych ze zdrowiem: ceny leczenia kanałowego zęba oraz implantów (po 9,9 tys. zapytań/mies.), okularów progresywnych (5,4 tys. zapytań/mies.) czy też artykułów budowlanych, takich jak kostki brukowej (12,1 tys. zapytań/mies.), blachodachówki (6,6 tys. zapytań/mies.) czy rolet zewnętrznych (5,4 tys. zapytań/mies.). Jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, to w rankingu zainteresowania znalazło się zapytanie o cenę Dacii Duster (6,6 tys. zapytań/mies.) oraz o cenę konserwacji podwozia (4,4 tys. zapytań/mies.). Wśród najpopularniejszych zapytań o ceny pojawiły się również jedno z sektora gastronomicznego - dotyczące cen w menu restauracji McDonald`s (8,1 tys. zapytań/mies.) oraz dwa dotyczące turystyki – na temat Term Chochołowskich (14,8 tys. zapytań/mies.) oraz cen spływu Dunajcem (5,4 tys. zapytań/mies.).
Obserwując wyniki zestawienia, można zauważyć trend, że internauci najczęściej poszukują informacji na temat cen produktów i usług, które są uważane za niezbędne. Z kolei ceny produktów i usług, które nie są nieodzowne, nie wzbudzają takiego zainteresowania.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)