Branża IT: ofert nie brakuje, praca zdalna najlepiej opłacana
2024-08-23 08:28
Nie brakuje ofert pracy w IT © ArthurHidden na Freepik
Przeczytaj także: Branża IT: znaczny spadek ofert pracy, natrudniej juniorom
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Jak dużo pracy oferuje branża IT?
- Których specjalistów pracodawcy potrzebują najbardziej?
- Jakie rodzaje umów dominują w sektorze IT?
Z najnowszego raportu Inhire.io „IT Market Snapshot Q2 2024” wynika, że rynek pracy w sektorze IT w Polsce nadal wykazuje oznaki wzrostu, mimo niewielkiego spadku liczby ofert pracy w porównaniu do pierwszego kwartału.
Mimo niewielkiego spadku liczby ofert (obecnie 33 839 w porównaniu do około 35 000 w poprzednim kwartale), rynek ogłoszeń pozostaje stabilny– podsumowuje Michał Gąszczyk, CEO, inhire.io.Liczba aktywnie rekrutujących firm wynosi 3825, co wskazuje na podobną jak w Q1 aktywność rekrutacyjną, choć należy również zauważyć, że od kwietnia do czerwca liczba ofert malała.
fot. ArthurHidden na Freepik
Nie brakuje ofert pracy w IT
W obszarze umiejętności, największe zapotrzebowanie dotyczy specjalistów Backend oraz IT Admin, a najczęściej poszukiwane języki programowania to SQL, Python i Java. Co więcej, technologie chmurowe są wciąż na czołowej pozycji, z 7 656 ofertami pracy (23% rynku). W 1 023 ogłoszeniach (3%) wymagano umiejętności związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, gdzie najczęściej pojawiały się terminy związane z uczeniem maszynowym (ML), AI, Pytorch, Tensorflow oraz NLP.
Najbardziej poszukiwani byli specjaliści na poziomie Mid, którym dedykowano 57% ogłoszeń. To jasno wskazuje, że firmy najczęściej potrzebują pracowników z kilkuletnim doświadczeniem, którzy posiadają już solidne umiejętności, ale nadal są otwarci na rozwój i zdobywanie nowych kompetencji. Nie jest to jednak standard w każdej firmie. W branży bankowej sektora IT nadal największe zapotrzebowanie odnotowuje się na profile wysokie, seniorskie oraz liderskie - komentuje wyniki raportu Małgorzata Pachlińska, Recruiter, Commerzbank
Kluczowe wyniki Raportu:
- Liczba ofert pracy: W drugim kwartale 2024 roku odnotowano 33 839 ofert pracy w sektorze IT, co stanowi niewielki spadek w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym było ich około 1000 więcej.
- Liczba pracodawców: Na rynku aktywnie rekrutuje 3825 pracodawców, co pokazuje nieznaczną redukcję w porównaniu do wcześniejszego okresu i nadal wskazuje na podobną jak w Q1 aktywność rekrutacyjną.
- Rodzaje umów: Umowy o pracę (UoP) dominują w ofertach - znajdziemy ich w 66% ogłoszeń, natomiast kontrakty B2B to 56% wszystkich propozycji.
- Tryby pracy: Praca w modelu hybrydowym jest oferowana najczęściej (51%), podczas gdy praca zdalna stanowi 27%, a z biura jedynie 16%.
- Zarobki: Średnie wynagrodzenie w sektorze IT w Polsce wynosi 16 935 PLN brutto na UoP oraz 20 815 PLN netto na B2B, przy czym specjaliści pracujący zdalnie zarabiają najwięcej.
- Najlepiej opłacane role: W drugim kwartale najlepiej opłacanymi stanowiskami były IT Architect, Security, Big Data, Data Scientist i SAP-ERP.
- Najbardziej poszukiwane umiejętności: Największe zapotrzebowanie jest na specjalistów Backend oraz IT Admin, a wśród języków programowania najczęściej poszukiwano specjalistów znających SQL, Pythona i Javę.
- Technologie chmurowe oraz AI: Ofert pracy związanych z technologiami chmurowymi było 7656 (23% rynku), z najpopularniejszymi technologiami Azure, AWS i GCP, natomiast oferty związane z AI to 1023 ogłoszeń (3% rynku), wśród których najczęściej pojawiały się frazy: ML, AI, Pytorch, Tenserflow i NLP.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)