eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmRola szkoleń BHP w zarządzaniu ryzykiem - perspektywa pracodawców i kierowników

Rola szkoleń BHP w zarządzaniu ryzykiem - perspektywa pracodawców i kierowników

2024-08-30 15:50

Rola szkoleń BHP w zarządzaniu ryzykiem - perspektywa pracodawców i kierowników

Rola szkoleń BHP w zarządzaniu ryzykiem - perspektywa pracodawców i kierowników © GettyImages

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

Zarządzanie ryzykiem w organizacji pozwala przewidzieć, a następnie zminimalizować ryzyko wystąpienia okoliczności szkodliwych. W przypadku szkoleń BHP kluczowe jest nie tylko zaopatrzenie się w środki ochrony, ale również przekazanie niezbędnej wiedzy, aby wyeliminować wypadki, które mogłyby prowadzić do utraty zdrowia pracowników czy uszkodzenia mienia firmy. Dowiedz się więcej o tym, jak kurs BHP dla pracowników wpływa na zarządzanie ryzykiem z perspektywy zarówno kierownika, jak i pracodawcy.

Szkolenia BHP: fundament bezpiecznego środowiska pracy


Zarówno wszyscy pracownicy w firmie, jak i pracodawca powinni być świadomi tego, jak ważne jest przestrzeganie BHP. Stanowi ono podstawę bezpiecznego i racjonalnego zachowania w środowisku pracy oraz pozwala zapobiec wielu potencjalnie nieszczęśliwym wypadkom. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy umożliwiają wprowadzenie nowych pracowników w standard zasad pozwalających na optymalne funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Definicja i cel szkoleń BHP
Bezpieczeństwo i higiena pracy, w skrócie BHP, to ogólny zbiór norm i środków, które pozwalają stworzyć takie warunki do pracy, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki, nie będąc narażonym na ryzyko wypadku lub choroby zawodowej, ani na obciążenia psychiczno-fizyczne. BHP obejmuje zarówno edukację w postaci szkoleń, jak i obowiązek przestrzegania przepisów prawa pracy oraz odpowiednie środki ochrony.

Celem szkoleń BHP jest wyeliminowanie ryzyka powstania zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników. Należy pamiętać, że obowiązki związane z przestrzeganiem bezpieczeństwa i higieny pracy ciążą zarówno na pracodawcy, jak i pracownikach.

Podstawy prawne szkoleń BHP
Konieczność zapewnienia szkoleń BHP przez pracodawcę podyktowana jest zapisami w art. 2373 § 2 Kodeksu Pracy oraz wymogami Rozporządzenia, które określa m.in. zakres i zasady kursu BHP, wymagania czy sposób udokumentowania szkolenia. Ustawodawca zapisał m.in. ustalenia dotyczące szkoleń wstępnych i okresowych, a także wskazał, że pracodawca również podlega odpowiednim szkoleniom.

fot. GettyImages

Szkolenia BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami


Znaczenie szkoleń BHP w zarządzaniu ryzykiem


Ze względu na swój charakter, szkolenia BHP są nieodłącznym, jak i jednym z najważniejszych, elementów zarządzania ryzykiem. Dlaczego? Sam aspekt zarządzania ryzykiem polega na działaniach prowadzących do zminimalizowania lub wyeliminowania zdarzeń, które mają negatywny wpływ na życie i zdrowie pracowników, co przekłada się na funkcjonowanie organizacji. W przypadku BHP takim ryzykiem jest np. wypadek przy pracy skutkujący obrażeniami, a nawet śmiercią pracowników. Na tej podstawie w ocenie ryzyka określa się zagrożenia, które potencjalnie mogą doprowadzić do zaistnienia takiego wydarzenia. Następnie zadaniem pracodawcy jest stworzenie działań prewencyjnych, które mogą zapobiec wystąpieniu zdarzenia wypadkowego.

Perspektywa pracodawców na szkolenia BHP


Z perspektywy pracodawcy, kurs bezpieczeństwa i higieny pracy jest szczególnie ważną kwestią ze względu na przepisy prawa, które wymuszają na nim tę odpowiedzialność. Co więcej, zgodnie z przytoczonymi wcześniej przepisami, musi on przejść szkolenie BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.

Obowiązki pracodawców w zakresie BHP
Do podstawowych obowiązków pracodawcy, jeśli chodzi o BHP, należą m.in.:
  • zapewnienie warunków do przeprowadzenia szkoleń BHP w godzinach pracy;
  • informowanie pracowników o potencjalnych zagrożeniach;
  • stworzenie bezpiecznych stanowisk pracy;
  • dostarczenie środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej;
  • reagowanie na komunikaty o zagrożeniach;
  • upewnienie się, że w pracy przestrzegane są przepisy i zasady BHP.

Korzyści wynikające z efektywnych szkoleń BHP
Postępująca automatyzacja, pracy w zmieniających się warunkach czy duża rotacja pracowników powodują, że kurs BHP dla pracowników ma szczególne znaczenie. Jeszcze istotniejsze jest efektywne przeprowadzenie szkoleń przez doświadczonego i zaangażowanego wykładowcę, który przekazuje wiedzę w sposób dobitny i jasny dla słuchaczy.

Dla przedsiębiorstwa skuteczne szkolenia pozwalają przede wszystkim zapobiec wypadkom przy pracy oraz stratom związanym z działaniem przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia pracodawcy kurs BHP to nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim sposób na stworzenie kultury bezpieczeństwa, z którą będą identyfikować się podwładni.

Rola osób kierujących pracownikami w szkoleniach BHP


Wbrew pozorom BHP to nie tylko normy bezpieczeństwa do przestrzegania przez pracowników. To w dużej mierze ogromna odpowiedzialność, która spoczywa na barkach pracodawcy. Zadbaj o odpowiednie szkolenie BHP dla osób kierujących pracownikami. Wygodne kursy przez internet oferuje kursbhp.com.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: