eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmZa nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024

Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024

2024-10-07 13:58

Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024

Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Komunikat PR

W dniach 18-20 września w sopockim hotelu Sheraton odbyła się XI edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, która upłynęła pod hasłem Filary cyrkularności. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono ekspertów środowiskowych, liderów branży zrównoważonego rozwoju, GOZ oraz przedstawicieli biznesu.

Biznes w obliczu zmian legislacyjnych tematem przewodnim Konferencji Środowiskowej Interzero


Agendę tegorocznej Konferencji Środowiskowej Interzero zdominowały zagadnienia związane z najnowszymi regulacjami prawnymi. Mowa tu o systemie kaucyjnym, rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), rozporządzeniu PPWR oraz o raportowaniu niefinansowym ESG.
Jako organizacja odzysku i lider branży ochrony środowiska chcemy stwarzać jak najwięcej możliwości do dyskusji o bieżących problemach i wyzwaniach, jakie stawia przed nami ustawodawca. Naszym celem jest aktywny udział w kształtowaniu nowej rzeczywistości, która będzie rządzona przez zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Dzięki takim wydarzeniom jak Konferencja Środowiskowa Interzero, możemy być motorem debaty, dawać głos najwybitniejszym ekspertom oraz pokazywać skutki nowych legislacji z różnych perspektyw. – mówi Agata Ryś, Członek Zarządu Interzero.

Konferencję rozpoczęła prelekcja Pawła Lesiaka, Wiceprezesa Zarządu Interzero, w której nakreślił on swój punkt widzenia na zmiany, jakie zajdą w biznesie i środowisku w związku z prowadzeniem PPWR. Wspomniał też o misji Interzero, którą jest wspieranie przedsiębiorców w realizacji obowiązków środowiskowych, chociażby tych związanych z opłatą produktową. Więcej o opłacie produktowej przeczytasz na oplataproduktowa.interzero.pl.

Był to świetny wstęp, a zarazem punkt wyjścia do debaty PPWR – ile nas to będzie kosztować?, która odbyła się w drugim dniu Konferencji. Rozporządzenie PPWR było również tematem przewodnim prelekcji Pawła Sosnowskiego, Pełnomocnika Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych w Interzero. W swojej prezentacji szczegółowo opisał on skutki, jakie będzie miało zastąpienie obecnie obowiązującej dyrektywy opakowaniowej niedawno uchwalonym rozporządzeniem PPWR.

Technologia i zero waste jako tytularne Filary cyrkularności


Odskocznią od tematyki okołolegislacyjnej były prelekcje poświęcone rozwiązaniom, które przenoszą branżę ochrony środowiska w XXI w. W swoim wystąpieniu Hanna Walczak, Menadżer ds. wdrażania standardów z GS1 Polska przybliżyła bazę danych dla systemu kaucyjnego, a Marta Szymborska, Head Of Marketing Communications, PR & ESG z GS1 Polska pokazała, jak dane i liczby mogą napędzać zrównoważony rozwój.

fot. mat. prasowe

Konferencja Środowiskowa Interzero 2024


Podczas prelekcji Łukasza Czarnowskiego, Digital Sales Cross Country Function Head Management w Interzero, poznaliśmy rolę digitalizacji w optymalizacji gospodarki odpadami. Jednym ze wspomnianych przez niego przykładów innowacji była Platforma Odpadowa Interzero, czyli narzędzie online upraszczające raportowanie, zarządzanie strumieniami odpadów oraz ułatwiające kontrolę nad przychodami i kosztami gospodarki odpadowej. Więcej informacji o Platformie znajdziesz na stronie platformaodpadowa.interzero.pl.

Merytorycznie o systemie kaucyjnym na Konferencji Środowiskowej 2024


Pierwszego dnia Konferencji Środowiskowej Interzero odbyła się debata o szansach i zagrożeniach dla gospodarki płynących z wprowadzenia kaucyjnego. W moderowanej przez dziennikarkę Monikę Richardson debacie udział wzięli zarówno przedstawiciele biznesu: Dariusz Lizak, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, Paweł Sosnowski oraz Joanna Szubielska, Starszy Menadżer ds. Zapewnienia Jakości i BHP w Eurocash S.A., jak i reprezentanci branży ochrony środowiska: Joanna Leoniewska-Gogola, Deputy Director Sustainability Consulting Central Europe z Deloitte Advisory i Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna w UNEP/GRID-Warszawa.
Niezmiernie cieszy mnie bardzo wysoka frekwencja i obecność specjalistów z różnych dziedzin, którzy włączają się w dyskusję i dzielą się swoimi przemyśleniami z szerszą publicznością. Jestem też pozytywnie zaskoczony poziomem merytorycznym obu debat – choć mogłoby się wydawać, że o systemie kaucyjnym i PPWR powiedziano już prawie wszystko, to nasi goście udowodnili, że przed branżą środowiskową nadal stoi mnóstwo wyzwań problemów, których rozwiązywanie pochłonie nas w najbliższych latach. – mówi Łukasz Czarnowski z Interzero.

Zrównoważony rozwój jako inspiracja dla biznesu i szansa dla środowiska


Podczas Konferencji Środowiskowej Interzero szansę na przedstawienie zrównoważonych praktyk w swoich firmach mieli też Jacek Płaza, Chief Sustainability Officer w Decathlon Poland oraz Mateusz Grupa, E–mobility manager w BMW Group Polska.
Tak świetne wydarzenie nie odbyłoby się oczywiście bez wsparcia naszych partnerów oraz bez ogromnego zaangażowania wszystkich prelegentów i uczestników debaty. Chciałbym im gorąco podziękować za tegoroczną współpracę, a jednocześnie zaprosić na następną, XII edycję Konferencji Środowiskowej, której datę ogłosimy już niebawem. – powiedział Łukasz Czarnowski.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: