Sztuczna inteligencja pomaga hakerom
2024-10-16 10:39
Sztuczna inteligencja pomaga hakerom © Freepik
Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wpływa na ataki hakerskie, a grupy ransomware są coraz bardziej aktywne - wynika z analizy Check Point Research. Najczęściej atakowanym sektorem jest "edukacja i badania". We wrześniu największym zagrożeniem na świecie był FakeUpdates, a w Polsce - Androxgh0st.
Przeczytaj także: Trojan Androxgh0st atakuje
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- W jaki sposób hakerzy wykorzystują sztuczną inteligencję?
- Jakie były najczęściej atakowane sektory w Polsce, a jakie na świecie?
- Jakie złośliwe programy atakowały na świecie najczęściej?
- Jakie były największe cyberzagrożenia w Polsce?
Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wpływa na ataki hakerskie. We wrześniu cyberprzestępcy prawdopodobnie wykorzystali AI do opracowania skryptu dostarczającego AsyncRAT - trojana, który zajmuje obecnie 10. miejsce na liście najczęściej spotykanych zagrożeń. Wg badających sprawę analityków z Check Point Research, atak polega na tzw. HTML smuggling, gdzie ofierze wysyłano plik ZIP chroniony hasłem, zawierający złośliwy kod VBScript. Cała operacja, w tym dobrze ustrukturyzowany i skomentowany kod, sugerowała użycie sztucznej inteligencji. Po zainfekowaniu systemu AsyncRAT umożliwia atakującemu zdalną kontrolę nad urządzeniem, rejestrację klawiszy i wdrażanie dodatkowego złośliwego oprogramowania.
Fakt, że cyberprzestępcy zaczęli wykorzystywać generatywną AI jako część swojej infrastruktury ataków, pokazuje, jak ewoluują taktyki ataków. Hakerzy coraz częściej wykorzystują dostępne technologie, co sprawia, że organizacje muszą wprowadzać proaktywne strategie zabezpieczeń - mówi Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w Check Point Software.
fot. Freepik
Sztuczna inteligencja pomaga hakerom
Najczęściej atakowane sektory
We wrześniu 2024 roku edukacja i badania naukowe były najczęściej atakowanymi sektorami, a zaraz za nimi uplasowała się administracja oraz sektor opieki zdrowotnej. W Polsce we wrześniu cyberprzestępcy najczęściej atakowali sektor użyteczności publicznej, administracyjno-wojskowy oraz finansowy.
Eksperci Check Pointa udostępnili również dane dotyczące najważniejszych zagrożeń wpływających na światowe organizacje. Czołowa trójka we wrześniu składała się z następujących trzech programów:
- FakeUpdates (znane również jako SocGholish) - najczęściej spotykane złośliwe oprogramowanie we wrześniu 2024, dotykające 7% organizacji na świecie. Jest to downloader, który przed uruchomieniem zapisuje na dysku złośliwy kod, co prowadzi do dalszych infekcji.
- Androxgh0st - botnet, który atakuje platformy Windows, Mac i Linux, kradnąc dane uwierzytelniające, takie jak dane z kont Twilio i AWS.
- FormBook - infostealer, który kradnie dane z przeglądarek, wykonuje zrzuty ekranu, monitoruje klawisze oraz potrafi ściągać i uruchamiać pliki na zainfekowanym komputerze.
Światowy nr 2 – Androxgh0st, był również najpopularniejszym malwarem grasującym w polskiej cyberprzestrzeni. Botnet ten wpłynął na 4,2% polskich przedsiębiorstw i organizacji.
Dane oparte na informacjach z tzw. „stron wstydu” prowadzonych przez grupy ransomware stosujące podwójne wymuszanie, które publikują informacje o ofiarach, dostarczyły specjalistom cyberbezpieczeństwa ciekawe dane nt. najbardziej aktywnych ugrupowaniach ransomware. W tym miesiącu najczęściej atakującą grupą ransomware jest RansomHub, odpowiedzialna za 17% opublikowanych ataków, a następnie Play z 10% i Qilin z 5%.
- RansomHub - grupa ransomware odpowiedzialna za 17% opublikowanych ataków. Jest to operacja typu Ransomware-as-a-Service (RaaS), która zyskała na znaczeniu w 2024 roku, atakując różne systemy, w tym VMware ESXi.
- Play - ransomware, które zadebiutowało w 2022 roku, z powodzeniem atakujące różnorodne sektory infrastruktury krytycznej.
- Qilin - operacja RaaS, która współpracuje z afiliatami w celu szyfrowania i eksfiltracji danych, koncentrując się na dużych przedsiębiorstwach i organizacjach z sektora opieki zdrowotnej i edukacji.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberataki, ataki hakerskie, cyberzagrożenia, ransomware, ataki ransomware, malware, trojany, cyberprzestepcy, sztuczna inteligencja, złośliwe oprogramowanie, botnety
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)