eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmUlga prowzrostowa

Ulga prowzrostowa

2024-10-25 10:55

Ulga prowzrostowa

podatek cit © pixabay.com

Komunikat PR

Istotą ulgi prowzrostowej, inaczej nazywanej też ulgą na ekspansję, jest umożliwienie podatnikom podwójnego zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych w związku ze zwiększeniem przychodów ze sprzedaży produktów. W swoim założeniu kierowana jest do rozwijających się podmiotów prowadzących działalność wytwórczą zmniejszając ich obciążenia fiskalne, co ma dodatkowo stymulować przeniesienie królującej w Azji produkcji do państw europejskich.

Czym jest ulga prowzrostowa?


Od początku 2022 r. dla przedsiębiorców będących zarówno osobami fizycznymi, jak i prawnymi, ustawodawca przewidział ulgę podatkową, która pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów w rozumieniu ustaw podatkowych związanych ze zwiększeniem przychodów ze sprzedaży produktów lub osiągnieciem przychodów ze sprzedaży produktów dotychczas nieoferowanych w kraju lub na świecie.

Należy jednak mieć na uwadze, że zastosowanie ulgi prowzrostowej może nastąpić wyłącznie w odniesieniu do produktów mających formę fizycznych rzeczy i wyprodukowanych przez podatnika, a nie np. towarów importowanych. Oznacza to zatem, że omawiana preferencja podatkowa dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących działalność produkcyjną, co potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 stycznia 2023 r. (I SA/Bk 497/22), gdzie możemy przeczytać, że:

„Przez «produkty», definiowane jako «rzeczy wytworzone przez podatnika», o których mowa w art. 18eb ust. 2 u.p.d.o.p., należy rozumieć wyłącznie rzeczy samodzielnie wyprodukowane przez podatnika w celu ich sprzedaży. W zakresie tej definicji nie mieszczą się zatem rzeczy zakupione przez podatnika i przez niego odsprzedawane, nawet pod własną marką”.

Ze stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonego w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lutego 2023 r. wynika natomiast, że za nowe produkty można uznać produkty dotychczas oferowane, ale zmodernizowane:

„(…) stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia (…) czy w przypadku dokonywania przez Wnioskodawcę zmian w oferowanych produktach, tj. dodawania lub zmiany ich parametrów, działania te wiązać się będą z wytworzeniem oraz oferowaniem produktów dotychczas nieoferowanych przez Wnioskodawcę, o których mowa w art. 18eb ust. 4 ustawy o CIT - jest prawidłowe.”

Ulga prowzrostowa - katalog wydatków


Na potrzeby ulgi ustawodawca wprowadził zamknięty katalog wydatków, które kwalifikują się do możliwości podwójnego zaliczenia do kosztów podatkowych. Są to koszty:
  1. uczestnictwa w targach, poniesione na:
    • organizację miejsca wystawowego,
    • zakup biletów lotniczych dla pracowników,
    • zakwaterowanie i wyżywienie dla pracowników;
  2. działań promocyjno-informacyjnych, w tym zakupu przestrzeni reklamowych, przygotowania strony internetowej, publikacji prasowych, broszur, katalogów informacyjnych i ulotek, dotyczących produktów;
  3. dostosowania opakowań produktów do wymagań kontrahentów;
  4. przygotowania dokumentacji umożliwiającej sprzedaż produktów, w szczególności dotyczącej certyfikacji towarów oraz rejestracji znaków towarowych;
  5. przygotowania dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, a także składania ofert innym podmiotom.

Podatnicy mogą odliczyć takie koszty od podstawy opodatkowania, jeżeli po skorzystaniu z ulgi wykażą wzrost przychodów ze sprzedaży produktów w okresie dwóch następujących po sobie lat podatkowych, począwszy od roku, w którym je poniesiono. Wzrost przychodów należy obliczyć nie uwzględniając wartości sprzedaży nowych produktów na rzecz podmiotów powiązanych.

Jednym z podmiotów oferujących stałe i kompleksowe wsparcie w zakresie stosowania ulgi prowzrostowej i nie tylko, jest LEX4YOU – kancelaria prawno-podatkowa działająca w prostym i przejrzystym modelu subskrypcyjnym.

Eksperci analizują indywidualne przypadki podatników, aby pomóc w identyfikacji kosztów kwalifikujących się do ulgi oraz zapewnić zgodność z wymogami prawnymi. Pomagają również w interpretacji przepisów i wytycznych dotyczących ulgi.

Dzięki wsparciu takich instytucji jak m.in. LEX4YOU, mikro, małe, średnie i duże firmy mogą skutecznie zarządzać korzyściami płynącymi z różnego rodzaju rozwiązań podatkowych, mając pewność, że ich działania są w pełni bezpieczne i zgodne z obwiązującymi przepisami.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: