Cyberprzestępcy podszywają się pod home.pl
2024-10-30 12:12
Cyberprzestępcy podszywają się pod home.pl © Freepik
Przeczytaj także: Cyberprzestępcy gotowi na igrzyska olimpijskie. Jakie działania podejmują?
Obok wyrafinowanych metod opartych na nowych technologiach, w tym na sztucznej inteligencji, cyberprzestępcy wciąż wierzą w swoje tradycyjne sposoby oparte na klasycznym phishingu, czyli próbie podszywania się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet znajomych w celu wyłudzenia danych do logowania np. do kont bankowych lub kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. - tłumaczy Beniamin Szczepankiewicz, analityk laboratorium antywirusowego ESET.
Kampania skierowana w użytkowników home.pl
W ostatnich dniach analitycy ESET odkryli kolejną kampanię phishingową, w której cyberprzestępcy uderzają w użytkowników home.pl, masowo rozsyłając maile, w których informują o pilnej potrzebie zapłaty za hosting strony. Brak zapłaty ma skutkować wyłączeniem strony, na co oczywiście użytkownicy nie mogą sobie pozwolić, czy to z powodów biznesowych czy wizerunkowych. Wymagana kwota dopłaty najczęściej nie jest wysoka, zaś mail, jak i strona płatności są łudząco podobne do oryginalnych, co sprawia, że część osób bezrefleksyjnie wpada w pułapkę.
fot. mat. prasowe
Aktualizacja płatności za Twoje usługi hostingowe
Po przekierowaniu na stronę płatności użytkownik uzupełnia dane karty płatniczej – numer, datę ważności i kod CVV. W momencie kliknięcia za płatność – dane karty są wysyłane na serwer przestępców a użytkownik widzi fałszywą informację o przedłużającym się procesie przetwarzania płatności, która ma uwiarygodnić cały proces (użytkownik widzi ikonkę ładowania lub odliczanie czasu).
fot. mat. prasowe
Strona płatności
Cyberprzestępcy stosują wiele różnorodnych metod do osiągnięcia celu. Wiadomościami phishingowymi jesteśmy atakowani każdego dnia. Ich powszechność wynika z łatwości przeprowadzenia oraz efektu skali – nie wymagają szerokiej wiedzy technicznej i bazują głównie na presji czasu oraz emocjach odbiorcy a ilość wysyłanych wiadomości może być liczona w tysiącach. Osłabienie czujności wynikające z powszechności tego typu ataków może być bardzo niebezpieczne i skutkować realnymi stratami dla firmy. Na co dzień osoby posiadające strony w usłudze home.pl, np. przedsiębiorcy, zaangażowani są w tak wiele spraw, w tym administracyjnych, że opisywana potrzeba opłacenia hostingu może wydać się naturalna i bezrefleksyjnie zostanie zrealizowana. – tłumaczy Dawid Zięcina, Technical Department Director w DAGMA Bezpieczeństwo IT.
Chłodna analiza sytuacji i… odpowiednia ochrona
Wiadomości phishingowe to jedna ze skuteczniejszych i najbardziej powszechna metoda stosowana przez cyberoszustów. Eksperci ds. cyberbezpieczęństwa podkreślają, że obok chłodnej analizy każdej podejrzanej wiadomości, kluczowa jest odpowiednia wiedza. Jak zatem rozpoznać próbę oszustwa?
Wiadomości phishingowe często mają niepoprawną gramatykę, interpunkcję. Maile bądź SMS-y z linkiem mogą pochodzić spoza danej organizacji lub nieznanych numerów. Ponadto adres mailowy nadawcy może być różny niż np. podpis pod treścią maila. Warto również sprawdzić, czy e-mail jest adresowany personalnie, czy też odnosi się do „cenionego klienta” lub „współpracownika”.
Należy też być podejrzliwym co do każdej sytuacji wymagającej natychmiastowego działania, np. potrzeby zapłaty czy uzupełnienia danych. Każde tego typu polecenia warto sprawdzić u źródła, np. dzwoniąc do firmy czy instytucji, z której otrzymaliśmy podejrzaną wiadomość. Pamiętajmy jednak, że wszyscy funkcjonujemy w takim tempie, że o pomyłkę lub wpadnięcie w phishingową pułapkę jest naprawdę nietrudno. Z pomocą przychodzi nam technologia. Dlatego tak ważne jest używanie skutecznego oprogramowania zabezpieczającego, zwłaszcza w kontekście urządzeń firmowych, , które będzie realną zaporą i zablokuje zagrożenia czy niebezpieczne strony – podsumowuje Dawid Zięcina.
fot. mat. prasowe
Wykrycie zagrożenia
Phishing, czyli jedna z najbardziej klasycznych metod cyberprzestępców, stanowi dziś najczęstsze zagrożenie dla firm, stanowiąc aż 34% ataków na polskie firmy.
Źródła:
- Dane własne ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT
- Raport ESET i DAGMA Bezpieczeństwo IT „Cyberportret polskiego biznesu. Bezpieczeństwo cyfrowe oczami ekspertów i pracowników”
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)