Wirusy, robaki, phishing VI-XII 2006
2006-12-11 00:31
Przeczytaj także: Wirusy, robaki, phishing I-VI 2007
Porównując domeny używane przez wirusa z domenami w wiadomościach spamowych, widać, że pokrywają się one ze sobą, co dowodzi, że stanowią część jednej operacji.
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe
Pod koniec lipca zespół badawczy odkrył nowe przykłady robaków atakujących aplikacje webowe, wykorzystujących luki w serwisach internetowych, umożliwiające ataki typu XSS (Cross Site Scripting – polegające na wysyłaniu do klienta niesprawdzonego kodu, pobranego z zewnątrz). Jest to nowa kategoria złośliwego oprogramowania i coraz większy problem serwisów w Internecie. Najczęściej wybieranym celem są teraz serwisy społecznościowe, co ma związek z ich olbrzymią popularnością i bazą użytkowników.
Serwis MySpace został zaatakowany już przez dwa takie robaki – Samy w październiku 2005 r. i Flash w lipcu 2006 r. Robak Samy został napisany przez kogoś, kto chciał zyskać popularność w MySpace. Jego autor zaprojektował go w taki sposób, aby robak przemierzał strony serwisu, dodając w szaleńczym tempie poszczególne osoby do listy przyjaciół autora. Wynik: ponad milion „przyjaciół” w ciągu kilku godzin. Robak Flash wykorzystywał lukę oprogramowania Macromedia Flash w celu przekierowania użytkowników z serwisu MySpace do niestosownych treści.
W lipcu MySpace padło też ofiarą złośliwej reklamy bannerowej, uruchomionej w serwisie. Banner wykorzystywał lukę w obsłudze WMF w Windows, wyświetlając niechciane reklamy na komputerach ponad miliona użytkowników, których maszyny nie były odpowiednio zabezpieczone.
W następstwie tych ataków F-Secure postanowiło sprawdzić, na ile bezpieczne są inne popularne serwisy społecznościowe w obliczu robaków wykorzystujących luki XSS. Wybrano dwa serwisy tego typu spośród ścisłej czołówki. Łączna liczba ich użytkowników wynosi 80 milionów. W ciągu pół godziny odkryto ponad pół tuzina dających się potencjalnie wykorzystać za pomocą robaków luk XSS w każdym serwisie! Poszukiwania zostały zakończone po odkryciu sześciu luk, ale nie ma wątpliwości, że jest ich znacznie więcej. Napastnik mający przeciętną wiedzę na temat javascriptu mógłby w ciągu góra jednego dnia stworzyć robaka wykorzystującego jedną z nich.
Warto też wziąć pod uwagę następującą kwestię: Banner reklamowy wykorzystujący lukę WMF pomyślnie dotarł do około miliona użytkowników. Zautomatyzowany robak, wykorzystujący w podobnie złośliwy sposób słabość WMF lub inną, podobną lukę w przeglądarce, być może nawet dopiero co wykrytą, mógłby potencjalnie dosięgnąć dużo większą grupę niezabezpieczonych maszyn. Teoretycznie mogliby to być nawet wszyscy użytkownicy serwisu...
![Wirusy, trojany, phishing IV-VI 2009 [© Scanrail - Fotolia.com] Wirusy, trojany, phishing IV-VI 2009](https://s3.egospodarka.pl/grafika/wirusy/Wirusy-trojany-phishing-IV-VI-2009-apURW9.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl