Polacy o sztucznej inteligencji. Jak wypadamy na tle innych krajów?
2024-11-20 10:09
Przeczytaj także: 6 trendów związanych z Gen AI do śledzenia w 2024 roku
Z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że na tle innych krajów wypadamy stosunkowo słabo, bo są państwa, w których poziom takich deklaracji jest zdecydowanie wyższy, są to np. Szwajcaria (98%) czy Hiszpania (93%).Okazuje się także, że choć deklarujemy znajomość samego pojęcia sztucznej inteligencji, to niewiele wiemy na temat jej zastosowań. Jedynie 15% mieszkańców Polski ocenia swoją wiedzę na temat AI jako dobrą lub bardzo dobrą. Natomiast przeszło dwóch na pięciu badanych (42%) twierdzi, że wykorzystuje rozwiązania sztucznej inteligencji w życiu prywatnym, podobny odsetek jak np. wśród mieszkańców USA (48%) czy Szwajcarii (43%). Mniej z nas miało okazję wykorzystania AI w pracy – na takie doświadczenie wskazuje jedynie jeden na pięciu badanych (19%). Ogółem wykorzystanie AI w pracy lub życiu prywatnym deklaruje 44% z nas.
fot. mat. prasowe
Poziom wiedzy o sztucznej inteligencji i jej zastosowaniach
Jedynie 15% mieszkańców Polski ocenia swoją wiedzę na temat AI jako dobrą lub bardzo dobrą.
Ogólnie rzecz biorąc, Polacy na tle innych badanych krajów wydają się bardziej sceptyczni, jeżeli chodzi o to, czy pozytywne aspekty związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji przeważają nad negatywnymi. Wśród osób, które spotkały się z pojęciem AI i jego zastosowaniami uważa tak tylko mniej niż co trzecia (30%), natomiast zdania przeciwnego jest 28%, pozostali (42%) nie są zdecydowani lub uważają, że zalety i wady sztucznej inteligencji kompensują się wzajemnie. Ale taką sceptyczną postawę prezentuje też wielu innych Europejczyków - podobne opinie do Polaków mają Francuzi, Finowie, Austriacy czy Szwajcarzy, podczas gdy w Indonezji, Malezji, Meksyku czy Południowej Korei jest zdecydowanie więcej entuzjastów AI. W Europie najbardziej pozytywne podejście do AI prezentują Hiszpanie i Włosi.
fot. mat. prasowe
Zalety i wady rozwoju sztucznej inteligencji
W Europie najbardziej pozytywne podejście do AI prezentują Hiszpanie i Włosi.
Komentarz Michała Dubrawskiego, Dyrektora ds. Wiedzy w ARC Rynek i Opinia:
W ostatnich latach sztuczna inteligencja, a szczególnie jej generatywne zastosowania, zdominowały wyobraźnię i zainteresowanie ludzi na całym świecie, co widać m.in. po skokowym wzroście popularności hasła „AI” w Google Trends w danych dla Polski i świata. Skalę zainteresowania pokazuje także uzyskany w badaniu wynik, mówiący o tym, że wśród badanych z naszego kraju 44% dorosłych w wieku 18-65 lat zadeklarowało, że korzystało już z technologii AI do celów prywatnych lub zawodowych.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że wśród badanych z Polski tylko 30% wyraża przekonanie, że zalety AI przeważą nad jej negatywnymi skutkami. Choć chętnie sięgamy po rozwiązanie ułatwiające nam pracę, wielu z nas towarzyszą wątpliwości i obawy, jak na tym wyjdziemy w dłuższej perspektywie.
Z kolei fakt, że jedynie 15% badanych dorosłych Polaków do 65 roku życia oceniło swoją wiedzę na temat AI jako dobrą lub bardzo dobrą, co plasuje nas na jednej z ostatnich pozycji wśród badanych krajów, może wskazywać na potrzebę edukacji i szkoleń w tym zakresie. Warto jednak zaznaczyć, że takie deklaracje mogą być zafałszowane przez zjawisko znane jako Efekt Dunninga-Krugera, który polega na tym, że osoby o niższych kompetencjach mają tendencję do przeceniania swojej wiedzy i umiejętności, bo nie zdają sobie sprawy ze skali własnej ignorancji, natomiast osoby o wysokich kompetencjach wykazują tendencję odwrotną. Wyższe oceny swojej wiedzy na temat AI w innych krajach niekoniecznie muszą więc wiązać się z wyższym poziomem faktycznej wiedzy.
Badanie zostało przeprowadzone w 2024 roku metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, N=1055 respondentów oraz w 16 innych krajach świata w ramach sieci firm badawczych IriS.
![5 najważniejszych trendów technologicznych w 2025 roku [© Freepik] 5 najważniejszych trendów technologicznych w 2025 roku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/trendy-technologiczne/5-najwazniejszych-trendow-technologicznych-w-2025-roku-263500-150x100crop.jpg)
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)