eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościKomunikaty firmInternetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutował na giełdzie

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutował na giełdzie

2024-12-11 12:13

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutował na giełdzie

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutował na giełdzie © fot. mat. prasowe

Komunikat PR

W przedostatni dzień listopada 2024 r. na rynku Catalyst zadebiutował 17. emitent w tym roku - Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. Krakowska firma leasingowa wyemitowała obligacje serii A1 o wartości 6 milionów złotych. Pozyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na nowe technologie, rozwój oferty oraz umocnienie firmy na rynku usług finansowych (m.in. poprzez wspieranie "zielonego finansowania").
W dniu 29 listopada 2024 r. Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. (dalej IFL S.A.) wyemitował na rynku krajowym obligacje korporacyjne serii A1 o wartości 6 mln złotych. Jest to pierwsza emisja spółki w ramach programu papierów dłużnych o łącznej wartości 30 mln złotych, którego data wykupu przypada na 31 marca 2034 roku. Kolejne emisje obligacji w ramach tego programu będą asymilowane, tj. oznaczone wspólnym numerem ISIN. Oprocentowanie to zmienny WIBOR 3M + 2%. Termin wykupu wynosi 12 lat, przy czym możliwy jest dobrowolny wykup obligacji z ograniczeniem do 1/12 wartości emisji na kwartał.

Zabezpieczenie obligacji


Obecnie fundusze dłużne mają wyjątkowo dobry okres zarówno pod względem podaży, jak i popytu. Należy przy tym pamiętać, że każdy instrument finansowy (w tym również obligacje) niesie za sobą ryzyko utraty zainwestowanych środków. Emitenci stosują jednak różnego rodzaju zabezpieczenia, które chronią interesy wierzycieli. W przypadku IFL S.A. obligacje są zabezpieczone zastawem rejestrowym na samochodach oraz zastawem rejestrowym na rachunku bankowym. Wskaźnik zabezpieczenia wynosi minimum 150%, przy czym wartość ta liczona jest jako stosunek wierzytelności wynikających z umów do wierzytelności głównych, pomniejszony o środki na rachunku objętym zastawem.

Cel emisji obligacji przez IFL


Program emisji obligacji przygotowany we współpracy ze spółką allStreet to kolejny krok w rozwoju Internetowego Funduszu Leasingowego. Firma chce dostosować swoją ofertę do potrzeb współczesnego rynku. Pozyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone m.in. na wdrożenie nowych technologii oraz poszerzenie działalności (w tym finansowanie projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska).

To zakończenie prac naszego zespołu, doradców, a także potwierdzenie profesjonalizmu i wiarygodności oraz stabilności naszej spółki. „Wprowadzenie pierwszej serii obligacji A1 na rynek Catalyst to także kamień milowy w realizacji długoterminowej strategii naszej spółki” - powiedział Paweł Bator prezes zarządu IFL S.A. podczas uroczystości debiutu spółki na rynku Catalyst.

Czym zajmuje się IFL?


Internetowy Fundusz Leasingowy to spółka z siedzibą w Krakowie, która świadczy usługi finansowe z zakresu leasingu operacyjnego, zwrotnego oraz konsumenckiego (leasing dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej). Firma specjalizuje się w finansowaniu pojazdów nowych i używanych, w tym samochodów osobowych, dostawczych do 3,5 t oraz samochodów ciężarowych, o czym szerzej można przeczytać na jej stronie internetowej: https://iflsa.pl/. Ważnym elementem polityki stosowanej przez IFL jest tzw. leasing bez baz, w którym niekorzystna historia kredytowa lub brak wpisów w rejestrach BIK, BIG czy KRD nie ma wpływu na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania. Jak podaje Paweł Bator, w ciągu dziesięciu lat działalności firma udzieliła finansowania na ponad 600 pojazdów na łączną kwotę ponad 26 mln złotych.

Rynek leasingowy w Polsce


Finansowanie leasingiem cieszy się w niesłabnącym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Co roku wartość krajowego rynku leasingowego rośnie średnio o 10,8%. Jeżeli tendencja wzrostowa utrzyma się na obecnym poziomie, w ciągu sześciu najbliższych lat rynek leasingu w Polsce może osiągnąć wartość przekraczającą 170 miliardów rocznie. Zdecydowanym faworytem wśród leasingobiorców są pojazdy lekkie. Obecnie już co drugi nowo zarejestrowany samochód dostawczy i co trzeci samochód osobowy są finansowane leasingiem. Najczęściej leasingiem zainteresowane są podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Warto jednak zauważyć, że po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej w 2011 roku leasing jest dostępny również dla konsumentów.

oprac. : Komunikat PR

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: