PIT-37 - co warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym?
2024-12-13 09:21
PIT-37 - co warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym? © freepik.com
Komunikat PR
Początek każdego roku kalendarzowego kojarzy się podatnikom z koniecznością rozliczeń z urzędem skarbowym. To czas na złożenie zeznania dotyczącego własnych dochodów, by uregulować należności z fiskusem. Najpopularniejszym formularzem w Polsce jest PIT-37. Co warto o nim wiedzieć?Co to jest PIT-37?
PIT-37 to formularz służący do rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych, które uzyskują dochody wyłącznie ze źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych. Należą do nich, m.in.: umowa o pracę, umowa-zlecenie, emerytura, renta czy inne dochody przyznawane przez płatnika (np. pracodawcę, ZUS).
Formularz PIT-37 wypełniają osoby, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Ich przychody są wypłacane przez pracodawcę, instytucje publiczne lub inne podmioty (np. stypendia studenckie). To najczęściej spotykany druk wśród pracowników, emerytów i rencistów.
Podczas wypełniania formularza PIT-37 podatnik ma szansę skorzystać z różnych ulg podatkowych oraz odliczeń, które obniżą kwotę należnego podatku. Po rozliczeniu, jeśli podatek zapłacony w ciągu roku był zbyt wysoki, można liczyć na zwrot nadpłaconej kwoty.
Przykładowe ulgi, z jakich mogą skorzystać osoby rozliczające PIT-37, to:
- ulga dla rodziców 4+;
- ulga prorodzinna;
- ulga dla młodych;
- ulga na internet;
- ulga na związki zawodowe;
- ulga dla pracujących seniorów.
Ulgi pozwalają zmniejszyć kwotę dochodu, od której nalicza się podatek, co prowadzi do niższej sumy do zapłacenia. To sposób na oszczędność dla podatnika. Zniżki na dzieci czy wydatki związane z rehabilitacją mogą znacząco pomóc dużym rodzinom lub osobom z niepełnosprawnościami, redukując ich obciążenia finansowe.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że każda ulga wymaga odpowiedniego udokumentowania tego, że należy się danemu podatnikowi. Aby w pełni skorzystać z wszystkich zniżek, warto sięgnąć po poradę doradcy podatkowego.
Jak rozliczyć PIT-37?
Żeby móc uzupełnić PIT-37, w pierwszej kolejności trzeba otrzymać PIT-11 od pracodawcy lub innego płatnika. Mają oni obowiązek dostarczyć po jednej sztuce formularza do urzędu skarbowego oraz podatnika. Dokument za 2024 rok musi trafić do fiskusa w formie elektronicznej do 31 stycznia 2025 roku, natomiast do podatnika do 28 lutego 2025 roku w dowolnej postaci (elektronicznej lub drukowanej).
PIT-37 można złożyć w urzędzie skarbowym na kilka różnych sposobów:
- osobiście w urzędzie;
- za pośrednictwem przesyłki poleconej;
- przy pomocy pośrednika;
- przez internet.
Rozliczenie podatkowe online jest bardzo wygodne, szybkie i proste. Można je przeprowadzić za pomocą stron internetowych czy aplikacji do tego przeznaczonych. Jedną z opcji stanowi system Twój e-PIT, który znajduje się na stronie rządowej urzędu skarbowego. Osoba rozliczająca PIT-37 powinna zalogować się w witrynie, używając swojego profilu zaufanego, e-dowodu lub danych podatkowych.
Po zalogowaniu oczom użytkownika ukaże się formularz PIT-37, który będzie już automatycznie wypełniony na podstawie danych przekazanych przez płatników (np. pracodawców czy ZUS-u). System czerpie z informacji Ministerstwa Finansów, więc nie trzeba martwić się o rzetelność danych. Użytkownik może sprawdzić i ewentualnie poprawić niektóre pola, zmieniając chociażby adres urzędu skarbowego, jeśli przeprowadził się w czasie roku rozliczeniowego.
Podczas przeglądania formularza wprowadza się przysługujące podatnikowi ulgi i odliczenia. Wystarczy znaleźć odpowiednie pola i wprowadzić wymagane dane. Po zweryfikowaniu wszystkich informacji użytkownik zatwierdza zeznanie i wysyła je elektronicznie, klikając odpowiedni przycisk. System automatycznie generuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi potwierdzenie złożenia formularza.
Do kiedy trzeba rozliczyć PIT-37?
PIT-37 za 2024 rok należy złożyć do 30 kwietnia 2025 roku. Jest to termin ostateczny, którego trzeba przestrzegać, jeśli chce się uniknąć potencjalnych kar i konsekwencji prawnych związanych z opóźnieniami czy nawet przestępstwami podatkowymi. Najlepiej załatwić formalności jak najszybciej po otrzymaniu PIT-11 od swojego płatnika.
1,5% podatku – jak przekazać środki?
Podatnicy rozliczający się za pomocą PIT-37 mogą przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego. W formularzu muszą znaleźć specjalną sekcję, w której wskazuje się numer KRS konkretnej fundacji czy instytucji. Da się to zrobić zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i internetowych rozliczeń.
Warto wcześniej wybrać organizację, którą chce się wspomóc, by znaleźć cel bliski swojemu sercu i przekonaniom. Można to zrobić, korzystając z dostępnych online wykazów OPP uprawnionych do pozyskiwania środków od podatników. Co ważne, pieniądze przekazuje się albo na całościowe działanie fundacji, albo na cel szczegółowy.
Niektóre organizacje umożliwiają wprowadzenie w formularzu celu szczegółowego, czyli przekazanie środków np. na leczenie konkretnej osoby. Krok ten da się jednak pominąć. Takie wsparcie nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów od podatnika. Po prostu część jego podatku wpływa na konto fundacji, zamiast trafić w całości do budżetu państwa.
Zalety rozliczenia PIT-u przez internet
Rozliczenie PIT-u online pozwala na szybkie wypełnienie formularza bez konieczności wychodzenia z domu – niemal w każdym miejscu na świecie. Dzięki systemowi Twój e-PIT podatnik może to zrobić w dowolnym czasie, nawet w ostatnich dniach terminu bez żadnych zmartwień. Nie trzeba dopasowywać się do godzin otwarcia pobliskiego urzędu ani tracić czasu na dojazd do niego.
System Twój e-PIT automatycznie uzupełnia dane w formularzu, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów. Proces składania PIT-u online jest bardzo intuicyjny nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w sprawach podatkowych i korzystaniu z komputera.
Ponadto osoby rozliczające PIT online szybciej otrzymują zwrot podatku, jeśli ten im przysługuje. Zdecydowanie warto skorzystać z opcji złożenia zeznania zdalnie i nie zwlekać z tym do ostatniej chwili, by uniknąć opóźnień.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)