eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMetody rekrutacji do cybergangów

Metody rekrutacji do cybergangów

2006-12-19 00:38

Firma McAfee ogłosiła raport "McAfee Virtual Criminology Report", który pokazuje, w jaki sposób zorganizowana przestępczość rekrutuje nowe pokolenie cyberprzestępców używając tych samych technik, z których korzystała KGB do wyszukiwania agentów w szczytowej fazie zimnej wojny.

Przeczytaj także: McAfee: metody działania cyberprzestępców

Drugi doroczny raport McAfee na temat zorganizowanej przestępczości, zawierający informacje pochodzące zarówno z czołowych europejskich jednostek do walki z przestępczością komputerową, jak i z FBI, sugeruje że zorganizowane gangi cyberprzestępców pozyskują uczniów z najlepszych szkół i ośrodków akademickich, dostarczając im wiedzy i umiejętności potrzebnych do popełniania cyberprzestępstw na masową skalę.

Studium pokazuje też, że już czternastolatkowie bywają wabieni przez cyberprzestępców obietnicami sławy i obietnicami szybkiego wzbogacenia, jednak bez ponoszenia ryzyka związanego z tradycyjnymi przestępstwami.

Autorzy raportu wskazują także na fakt wyjścia cyberprzestępców ze swoich domów do miejsc publicznych – takich, jak kafejki internetowe, hot-spoty i inne miejsca oferujące dostęp do Internetu.

Kluczowe wnioski przedstawione w McAfee Virtual Criminology Report 2006 to:
  • Kult Cyberprzestępczości: Cyberprzestępczość wykreowała sprawców przestępstw niemal na gwiazdy środowisk hakerskich. Specjalistyczne fora internetowe mające służyć do rozwiązywania problemów bezpieczeństwa informatycznego służyły m.in. także do promowania sztuczek hakerskich.
  • Wczesna rekrutacja twórców złośliwego oprogramowania: Zorganizowana przestępczość chwyta już w swoje sidła kolejną generację hakerów i twórców malware. Cyberprzestępcy rekrutują do swoich szeregów studentów i absolwentów kierunków informatycznych.
  • Krecia robota: wykorzystując błędne procedury bezpieczeństwa w firmach
    obecni i byli pracownicy, partnerzy oraz dostawcy sami prowokują większość ataków hakerskich. Cyberprzestępcy sponsorują absolwentów, aby pozyskać wartościowe spojrzenie na firmy od wewnątrz.
Greg Day, analityk ds. bezpieczeństwa w firmie McAfee komentuje: „Cyberprzestępczość już dojrzała i przekształciła się w ogromny biznes. Przestępcy mogą szybko zarobić ponosząc minimalne ryzyko, przez co ich szeregi cały czas rosną. Wraz z rozwojem technologii wzrasta też liczba okazji dla przestępców - okazji mających globalny charakter, nieograniczony geograficznie zasięg i nie znających barier językowych”.

 

1 2

następna

Święta bez szaleństw

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: