Pieniądze w związku: wspólne konto bankowe, sprzeczki czy podział wydatków?
2025-02-14 00:14
Przeczytaj także: Miłość i finanse. Czy pieniądze są kością niezgody?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Czy prowadzone z partnerem lub partnerką rozmowy o finansach to konieczność opuszczenia strefy komfortu?
- Czy zdrowy związek dopuszcza kłócenie się o pieniądze?
- Jakie są najlepsze sposoby zarządzania budżetem domowym w związku?
Bliskość uczuć i finansów
Czy na pierwszej randce wypada mówić o finansach? A po trzech latach w związku? Co piąta osoba w Polsce (18%) wskazała, że choć czuje się komfortowo omawiając finanse z partnerem lub partnerką, to tematów takich jak zarobki, oszczędności, zadłużenie lepiej nie dotykać.
fot. mat. prasowe
Czy czujesz się komfortowo, omawiając sprawy finansowe z partnerem?
Co dziesiąta osoba w Polsce nie czuje się komfortowo rozmawiając o pieniądzach w związku (12%)
fot. mat. prasowe
Czy czujesz się komfortowo, omawiając sprawy finansowe z partnerem - tabu
Co 5. Belg rozmawia z partnerem o finansach, unikając niektórych tematów
Kto się lubi, ten się czubi
Czy zdrowy związek dopuszcza kłócenie się o pieniądze? Zdania w Europie są podzielone. Z badania Revolut wynika, że finansowe sprzeczki z partnerem lub partnerką są domeną Rumunów (79%) i Greków (65%). Na szczęście w wielu przypadkach to nic poważnego i pary szybko się dogadują (Rumuni 38%, Grecy 34%). Do niesnasek o pieniądze w związku nie przyznają się natomiast Niemcy (59%) i Polacy (48%).
fot. mat. prasowe
Finansowe sprzeczki
Finansowe sprzeczki z partnerem lub partnerką są domeną m.in. Rumunów
W niektórych związkach w kwestii pieniędzy po prostu nie ma różnic i jest pełna zgoda - tak twierdzą Włosi (45%), Niemcy (45%) i Francuzi (44%). W innych receptą na spokój jest brak dyskusji o finansach, unikają jej najczęściej Holendrzy (14%), Niemcy (14%) i Austriacy (13%). W tej ostrożnej grupie są też Polacy (13%).
Co moje, to i Twoje
Zaufanie w związku to podstawa. Co trzeci osoba w Polsce (35%), zapytana o najlepszy sposób zarządzania pieniędzmi w związku, wskazała na pełną transparentność i wspólne konto bankowe (w Europie 34%). Na całkowity wgląd stawiają też Hiszpanie (49%), Portugalczycy (48%) i Holendrzy (46%). Takie wspólnotowe podejście budzi jednak mały entuzjazm Łotyszy (12%) i Litwinów (17%).
fot. mat. prasowe
W jaki sposób najlepiej zarządzać finansami w związku?
Osobne konta to model preferowany przez m.in. Niemców (44%) i Polaków (41%).
Na drugim biegunie mamy zatem sztywny podział, gdzie jedna osoba płaci za czynsz/hipotekę, druga za media/jedzenie, a pozostałe wydatki nie są ujawniane. To podejście trafia lepiej do Łotyszy (36%), Litwinów (33%), Słowaków (20%) i Chorwatów (19%). Gdzieś pomiędzy plasują się osobne konta, ale z funkcją wspólnego zarządzania wydatkami. To model preferowany przez m.in. Niemców (44%) i Polaków (41%).
fot. mat. prasowe
W jaki sposób najlepiej zarządzać finansami w związku - sztywny podział
Sztywnemu podziałowi wydatków hołdują przede wszystkim Łotysze
Konta dla każdej pary
Liczba Polaków korzystających ze wspólnego konta w Revolut wzrosła w ubiegłym roku o 150% (od stycznia do grudnia 2024). Najchętniej korzystają z nich młodzi klienci w wieku od 25 do 34 lat (37%), głównie do wspólnych wydatków spożywczych, w kawiarniach i restauracjach. Te dwie kategorie wydatków, spożywcze i restauracje, generują zarówno największą liczbę jak i wartość transakcji. Konta i karty wspólne to przykład usługi Revolut, z której klienci korzystają na co dzień. Wraz z innymi produktami, jak konto, karta i aplikacja dla dzieci poniżej 18 lat, mogą zmienić Revolut w centrum rodzinnych finansów. Co istotne, z kont wspólnych mogą korzystać każdego typu pary, np. rodzeństwo, rodzina, współlokatorzy, przyjaciele, znajomi.
Nie ma jednego dobrego sposobu, w jaki pary powinny podchodzić do swoich finansów. Nasze badania pokazują, że większość osób skłania się jednak do otwartości wobec swojego partnera, gdy chodzi o pieniądze. Wspólne konto bankowee to dobry pretekst by rozpocząć rozmowy o celach finansowych, zwyczajach związanych z wydatkami, długoterminowym oszczędzaniu. Cieszę się, że konto wspólne zdobywa popularność wśród naszych klientów - powiedział Josh Moloney, Product Owner Joint Accounts w Revolut.
Niezależnie od tego, jak pary i bliscy decydują się zarządzać swoimi pieniędzmi – czy poprzez wspólne konto bankowe, czy regularne ustalenia finansowe – kluczem jest znalezienie takiego poziomu otwartości, który będzie odpowiedni dla obu stron, wyznaczenie wspólnych celów finansowych i dostosowanie się do wzajemnych oczekiwań - dodał Josh Moloney.
![Jak pieniądze wpływają na związki i relacje międzyludzkie? [© Freepik_wayhomestudio] Jak pieniądze wpływają na związki i relacje międzyludzkie?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/budzet-domowy/Jak-pieniadze-wplywaja-na-zwiazki-i-relacje-miedzyludzkie-257049-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)