Płyty gipsowo-kartonowe: wybór, montaż i zastosowanie w aranżacji wnętrz
2025-02-18 18:46

Płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje, wymiary, zastosowanie © fot. mat. prasowe
Komunikat PR
Płyty gipsowo-kartonowe są idealnym materiałem wykończeniowym podczas urządzania nowego lub remontowania już użytkowanego domu czy mieszkania. Za ich pomocą możesz na przykład zbudować ściankę działową albo stworzyć efektowny sufit podwieszany. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na temat ich zastosowania, wyboru oraz montażu, w tym tego, jaka powinna być szerokość i grubość płyty g-k.Płyta gipsowa na ścianę czy na sufit – do czego może się przydać?
Płyty gipsowo-kartonowe to bardzo popularny materiał ze względu na lekkość, łatwy montaż i szeroki zakres zastosowania. Sprawdzają się podczas wielu prac wykończeniowych, na przykład do wykonania sufitu podwieszanego w salonie czy w sypialni. Po pokryciu farbą w wyróżniającym się kolorze i po dodaniu nastrojowego oświetlenia taki sufit może stać się centralnym, dominującym pod kątem wystroju punktem domu czy mieszkania.
Płyty g-k mają jednak znacznie szersze zastosowanie. Za ich pomocą możesz też:
- wydzielić określoną przestrzeń, na przykład miejsce do pracy z biurkiem i komputerem w salonie, albo oddzielić od siebie 2 pomieszczenia, w tym kuchnię i pokój dzienny;
- estetycznie ukryć rury czy przewody, na przykład od instalacji elektrycznej, gazowej bądź hydraulicznej – płyty pozwolą ci też zabudować rurę biegnącą od okapu do kratki wentylacyjnej;
- zrobić półki na ścianę, na których postawisz książki czy elementy ozdobne.
Stelaż pod płyty gipsowe na ścianę pomoże Ci stworzyć oddzielne, w pełni zabudowane pomieszczenie (może to być na przykład garderoba), a nawet całe poddasze. Płyty g-k mają wszechstronne zastosowanie, dlatego bardzo przydadzą się, gdy czeka cię aranżacja wnętrza.
Jaka powinna być długość i szerokość płyty g-k? Jak dobrać jej rodzaj? Poradnik zakupowicza
Jeśli czeka cię zakup płyt g-k, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na ich grubość, szerokość i rodzaj. Równie istotne jest to, jaki stelaż pod karton-gips wybrać.
Jakie wymiary powinna mieć płyta g-k? Grubość i szerokość mają najważniejsze znaczenie
Jeśli chcesz dobrać właściwe wymiary płyt gipsowo-kartonowych, weź pod uwagę to, do czego chcesz je wykorzystać. Jeśli chodzi o szerokość płyty g-k, zwykle wynosi ona 60 lub 120 cm. Szersze płyty warto wybrać w przypadku konieczności wykonania zabudowy o sporej powierzchni, na przykład ścianki oddzielającej od siebie 2 pomieszczenia. W takiej sytuacji montaż ułatwią również dłuższe płyty, o wymiarach 30 czy 40 cm. W sprzedaży dostępne są ponadto elementy o długości 20, 24 czy 26 cm. Każdy z nich można bez problemu dociąć.
Istotna jest też grubość g-k. Może ona wynieść od 6,5 do 15 mm. Grubsze płyty polecane są na przykład, gdy czeka cię zabudowa poddasza i chcesz w maksymalnym stopniu zabezpieczyć pomieszczenia przed hałasem oraz wahaniami temperatury.
fot. mat. prasowe
Różne rodzaje płyt g-k ułożone na paletach
Jakie są rodzaje płyt g–k?
Zanim zostanie położona płyta gipsowa na ścianę czy na sufit, pod uwagę musisz wziąć to, jaki jej rodzaj jest ci potrzebny. Najpopularniejsze są płyty oznaczone w następujący sposób:
- A (poprzednie oznaczenie to GKB) – mają kolor jasnoszary i są przeznaczone do pomieszczeń, w których poziom wilgotności nie przekracza 70%; idealnie nadają się do salonu, pokoju dziecięcego czy sypialni;
- H2 (GKBI) – mają zielony kolor; dzięki impregnacji specjalnym środkiem hydrofobowym, można je bezpiecznie montować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak łazienka, kuchnia czy pralnia;
- F (GKF) – czerwone płyty g-k mają w składzie domieszkę włókna szklanego, dlatego są ognioodporne; stosuje się je na przykład przy zabudowie kominków.
Jeśli zależy ci zarówno na ognio-, jak i wodoodporności, warto postawić na płyty g-k oznaczone FH2 (wcześniej GKFI). Świetnie sprawdzą się w łazience na poddaszu czy w domku letniskowym.
Z jakich profili powinien być zbudowany stelaż do karton-gipsu?
W ramach zabudowy można zastosować różne profile pod karton-gips. Są to zwykle:
- pionowe, oznaczone jako CW, czyli tzw. „słupki” – można je wykorzystać nie tylko do wzniesienia ścianki działowej, ale też do wykonania konstrukcji przęsłowej na suficie;
- obwodowe, a więc UD, które wyznaczają przebieg zabudowy – razem z nimi montuje się też kształtowniki CD; oba elementy będą niezbędne na przykład do zabudowania poddasza.
W zależności od rodzaju konstrukcji, można też zastosować profile na ścianki g-k oznaczone UW (pozwolą utrzymać profile CW w jednej płaszczyźnie) czy UA (służą do wykonywania konstrukcji pod otwory drzwiowe).
Jeśli chodzi o profile na ścianki g-k, należy kupić ich odpowiednią liczbę. Aby ją wyliczyć, na przykład w przypadku profili CW długość ściany należy podzielić przez 0,6. Jeśli ma ona 10 m długości, potrzebnych będzie więc 16–17 elementów. Z kolei w odniesieniu do profili CW warto kupić po 2 elementy na każdy metr długości i wysokości danej powierzchni.
fot. mat. prasowe
Osoba pokrywa specjalną taśmą szczeliny między płytami g-k
Jak zamontować stelaż pod karton-gips i płyty g-k?
Cała procedura nie jest trudna, jednak trzeba pamiętać, aby się do niej odpowiednio przygotować. Potrzebne ci będą nie tylko odpowiednie rodzaje płyt g-k, które mają właściwą szerokość, grubość i długość, ale też:
- kołki szybkiego montażu, za pomocą których przytwierdzisz profile karton-gips do ściany czy do sufitu;
- masa szpachlowa do wypełnienia połączeń między płytami – możesz do tego użyć też specjalnej taśmy do spoinowania, najlepiej z włókna szklanego;
- obcinak dwustronny lub nóż do przycinania elementów.
Jeśli chcesz zabudować poddasze, kup również wełnę mineralną. Pozwoli ocieplić płyty g-k. Po zakupie niezbędnych materiałów możesz przejść do montażu. Polega on na przytwierdzeniu profili do podłogi, ściany czy sufitu, na budowie stelażu i ewentualnym umieszczeniu w nim wełny, a także na zaspoinowaniu i przykręceniu płyt do profili. Dalsze kroki to wykonanie otworów pod kable czy gniazdka, szpachlowanie i gruntowanie powierzchni oraz jej malowanie albo tapetowanie.
Przeczytaj więcej na temat tego, jak postawić ścianę z karton-gipsu.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)