Gdzie dostęp do służby zdrowia jest najlepszy?
2025-03-03 08:55
Przeczytaj także: Jak Polacy oceniają system opieki zdrowotnej?
Ochrona zdrowia w Polsce stale się rozwija, jednak dostęp do niej nie w każdym województwie jest równie dobry. Co więcej, brak tu prostych prawideł – dla przykładu mazowieckie ma najwięcej lekarzy, za to śląskie najwięcej szpitali i łóżek. Sytuacja dobrze wygląda też w łódzkim, podlaskim i dolnośląskim, za to źle – w lubuskim i opolskim.Województwo mazowieckie notuje największą liczbę lekarzy, na 100 tysięcy mieszkańców przypada tu 522 specjalistów. Z kolei największą liczbę łóżek w przeliczeniu na liczbę ludności oferują województwa śląskie (494), lubelskie (476) i podlaskie (465). Oto jak przedstawiają się kluczowe parametry.
Śląsk najzasobniejszy w szpitale
Rozbudowaną siecią szpitali śląskie bardzo wyraźnie wyprzedza wszystkie pozostałe województwa. Ma ich 143, a więc wyraźnie więcej niż 2. w kolejności województwo mazowieckie (116) i prawie dwukrotnie więcej niż dolnośląskie (78) czy małopolskie (69). Na przeciwległym biegunie plasują się regiony, w których liczba placówek nie sięga 30. Są to opolskie (29 szpitali) oraz lubuskie i opolskie (ex-aequo po 24 placówki).
Trzeba podkreślić, że sama liczba szpitali nie mówi o poziomie usług medycznych. Nie wskazuje też bezpośrednio na dostępność ani specjalistów, ani miejsc na oddziałach (dlatego analizujemy także dwa inne parametry, zasób łóżek oraz liczbę lekarzy w przeliczeniu na mieszkańca). Rozwinięta sieć szpitali ułatwia jednak m.in. uzyskanie pomocy w sytuacji nagłej, w praktyce umożliwia także swobodniejszy wybór osoby wykonującej operację czy zabieg.
fot. mat. prasowe
Dostęp mieszkańców do służby zdrowia
Województwo mazowieckie notuje największą liczbę lekarzy, na 100 tysięcy mieszkańców przypada tu 522 specjalistów.
Różna liczba łóżek szpitalnych w województwach
Zasób łóżek koreluje z liczbą szpitali w poszczególnych województwach. Obraz sytuacji zmienia się, gdy analiza dotyczy liczby łóżek szpitalnych w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje tu województwo śląskie. Z wynikiem aż 494 na 100 tys. mieszkańców uplasowało się przed łódzkim (480) i lubelskim (476). Średnia dla całego kraju wynosi 428, a duża liczby łóżek per capita oznacza krótsze kolejki na oddziały szpitalne. W ogonie zestawienia – z wynikiem poniżej 400 – znalazły się aż cztery województwa: małopolskie (391), lubuskie (386) i wielkopolskie (382). Najgorzej wypadło pomorskie z liczbą zaledwie 330 łóżek szpitalnych na 100 tys. mieszkańców.
Lekarze najbardziej dostępni w województwie Mazowieckim
Pod względem dostępności lekarzy prym wiedzie mazowieckie (522 na 100 tys. mieszkańców), które mocno dystansuje łódzkie (431) i podlaskie (414). A warto odnotować, że średnia dla całej Polski wynosi zaledwie 376 lekarzy na 100 tys. osób. Powyżej tego poziomu plasują się już tylko dolnośląskie (392), lubelskie (389) i śląskie (383).
Najmniejsza dostępność lekarzy jest bolączką województw: warmińsko mazurskiego (264), opolskiego (257) i lubuskiego (250). Mieszkańcy tych terenów w poszukiwaniu specjalistycznej pomocy często muszą korzystać z lepiej rozwiniętej oferty sąsiednich regionów.
Jaki obraz wyłania się z danych?
Analiza wykonana przez RynekPierwotny.pl wskazuje, że jednoznacznie trudny dostęp do ochrony zdrowia raport GUS ujawnia w lubuskim. Województwo to ma ostatni wynik pod względem liczby lekarzy na 100 tys. mieszkańców (zaledwie 250!) oraz jedną z najgorszych dostępności łóżek szpitalnych (386 na 100 tys. osób).
Wielkopolskie to z kolei przykład regionu, w którym obiektywnie wysoka liczba lekarzy i szpitali łączy się z małą liczbą miejsc w szpitalach. Oznacza to trudniejszy dostęp do lecznictwa szpitalnego, ale łatwy do zabiegów ambulatoryjnych oraz porad lekarskich.
Odwrotną dysproporcję zaobserwować można w opolskim, gdzie łóżek w przeliczeniu na 100 tys. osób jest relatywnie dużo (430), za to mało i fachowego personelu (257 lekarzy). Podobne zjawisko dotyczy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)