Czym jest marnotrawstwo w produkcji? Praktyczne podejście i przykłady
2025-03-12 14:20
![Czym jest marnotrawstwo w produkcji? Praktyczne podejście i przykłady [© pixabay.com] Czym jest marnotrawstwo w produkcji? Praktyczne podejście i przykłady](https://s3.egospodarka.pl/grafika2//Czym-jest-marnotrawstwo-w-produkcji-Praktyczne-podejscie-i-przyklady-265404-200x133crop.jpg)
Czym jest marnotrawstwo w produkcji? Praktyczne podejście i przykłady © pixabay.com
Komunikat PR
Dynamiczne środowisko produkcji, czy też szerzej mówiąc przedsiębiorstw i biznesu wymaga stawiania na pierwszym miejscu efektywności procesów. To właśnie one prowadzą do sukcesu przedsiębiorstwa. Najgorszym wrogiem tego ostatniego jest marnotrawstwo. Jego przyczyną jest niegospodarność, rozrzutność, czy też niewykorzystywanie zasobów.- Dlaczego kwestie redukcji marnotrawstwa i lean manufacturing są tak ważne?
- Nadmierne przetwarzanie, nadmierne zapasy i inne rodzaje marnotrawstwa w produkcji
- Ciągłe doskonalenie, czyli lean management
- Jak wykorzystać niewykorzystany potencjał ludzki?
- Automatyzacja procesów sposobem na marnotrawstwo
- Mapowanie strumienia wartości metodą na identyfikowanie błędów w zarządzaniu
Marnotrawstwo w przedsiębiorstwie intensywnie wpływa na jakość towarów, zadowolenie klienta, a także koszty produkcji. Dlatego z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy tak ważne jest, aby wiedzieć, czym jest marnotrawstwo w produkcji i jak najskuteczniej mu przeciwdziałać. Zidentyfikowanie rodzajów marnotrawstwa pozwala wdrożyć strategie bardzo skuteczne przy jego eliminacji. Wykorzystuje się tu narzędzia lean manufacturing.
Dlaczego kwestie redukcji marnotrawstwa i lean manufacturing są tak ważne?
Poprawa efektywności i obniżenie kosztów produkcji to zawsze oczko w głowie każdego przedsiębiorcy. Dlatego tak istotne jest skuteczne redukowanie marnotrawstwa, co przejawia się w filozofii lean manufacturing. Jest to po prostu idea ciągłego doskonalenia, w której należy się skoncentrować na wyeliminowaniu czynności zbędnych, a także optymalizacji przepływu materiałów oraz informacji. Jeśli chodzi o zjawiska takie jak marnotrawstwo, wdrażanie zasad tej filozofii jest kluczowe z kilku powodów. Pozwala na:
- zmniejszenie kosztów związanych z magazynowaniem
- ograniczenie niespodziewanych przestojów
- redukcję kosztów związanych z utrzymaniem parku maszynowego
Efektem takiego działania są korzyści długofalowe, ale także te widoczne w codziennej pracy. Jeżeli więc analizujemy, czym jest marnotrawstwo w produkcji, to przede wszystkim należy sobie uświadomić kluczową zasadę. Mówi ona, że działania, które nie skutkują wartością dodaną w finalnym produkcie, generują straty w zakresie zasobów. A w efekcie skutkuje to także niezadowoleniem klienta.
Nadmierne przetwarzanie, nadmierne zapasy i inne rodzaje marnotrawstwa w produkcji
Analizując to, czym jest marnotrawstwo w produkcji, musimy wskazać na główne rodzaje strat. Wyróżniamy w tym kontekście:
- Nadprodukcję, czyli produkowanie artykułów w liczbie, która przekracza bieżące zapotrzebowanie. To skutkuje zbędnym transportem wewnętrznym, ale pogarsza także kontrolę jakości.
- Nadmierne zapasy, jeśli chodzi o surowce, ale także produkty gotowe. W efekcie koszty magazynowania rosną i występuje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia materiałów.
- Nadmierne przetwarzanie, przez co rozumiemy procesy przekraczające wymagania klienta. Działania takie nie skutkują dodatkową wartością.
- Zbędny transport oznaczający transportowanie materiałów pomiędzy stanowiskami pracy. Zjawisko to wpływa na wydłużanie się kolejek produkcyjnych, a także wywołuje niepotrzebną stratę czasu.
- Oczekiwanie - bezczynność maszyn i pracowników, czego przyczyną jest brak synchronizacji procesów.
Wskazane typy marnotrawstwa wespół z ludzkimi błędami, a także zbędnym ruchem skutkują stratami w zakresie kosztów produkcji. W konsekwencji efektywność całego “production system” ogranicza się. Z tego powodu, jeśli chodzi o doskonalenie procesów, eliminacja tych rodzajów marnotrawstwa jest kluczowa.
Ciągłe doskonalenie, czyli lean management
W wyeliminowaniu marnotrawstwa w przedsiębiorstwie kluczowe jest podejście systematycznie. Taką taktykę gwarantuje lean management opierając się na metodach nieustannego doskonalenia czyli “kaizen”, ale ważna jest także analiza danych w czasie rzeczywistym. Istotne jest także wykorzystanie zaawansowanych technologii. Chodzi np. o systemy takie jak MES i IoT, dzięki którym można monitorować procesy produkcyjne oraz identyfikować zbędne czynności. Pozwala to także reagować natychmiast w przypadku nieplanowanych przestojów.
Takie podejście zapewnia optymalizację przepływu materiałów i zminimalizowanie kosztów związanych z utrzymaniem parku maszynowego. W efekcie poprawia się dostępność maszyn w halach produkcyjnych. Tego rodzaju doskonalenie w trybie ciągłym ma wymierne pozytywne efekty, jeśli chodzi o kontrolę jakości, nadprodukcję lub nadmierny transport. W lean management kluczowe jest to, że w działania te zaangażowani są pracownicy na każdym szczeblu organizacji.
Jak wykorzystać niewykorzystany potencjał ludzki?
Jednym z głównych problemów występujących przedsiębiorstwach jest niewykorzystywanie potencjału ludzkiego. Deficyty te skutkują stratą czasu i zasobów. A przecież pracownicy z dużymi zasobami wiedzy i umiejętnościami to zawsze wartościowe źródło innowacji. Ważne, aby zaangażować takie osoby w odpowiedni sposób w procesie doskonalenia.
Skutecznym remedium jest wdrożenie systemu feedbacku, cyklicznych kursów i szkoleń, a także warsztatów lean management. Zespół tych czynników to możliwość skuteczniejszego wykorzystywania talentu pracowników. Zespoły specjalistów, którzy skutecznie identyfikują zbędne procesy i proponują lepsze rozwiązania, to właśnie gwarancja redukcji marnotrawstwa i większa efektywność całego przedsiębiorstwa.
Automatyzacja procesów sposobem na marnotrawstwo
W zakresie eliminacji marnotrawstwa bardzo skutecznym narzędziem jest automatyzacja procesów produkcyjnych. Robotyka, systemy MES, czy też czujniki, które monitorują pracę maszyn, to właśnie zaawansowane technologie pozwalające na kompletowanie danych w czasie rzeczywistym i na natychmiastową analizę. To pozwala zidentyfikować wpływ konkretnych czynników na efektywność produkcji.
Bezdyskusyjnie ograniczenie błędów ludzkich i minimalizacja zbędnych czynności jest możliwa właśnie dzięki automatyzacji procesów. Systemy, które kontrolują przepływ materiałów i dbają o harmonogram pracy stanowisk, skracają czas oczekiwania, a także ograniczają zbędny wewnętrzny transport. To wszystko wpływa na redukcję marnotrawstwa w procesach produkcyjnych.
Mapowanie strumienia wartości metodą na identyfikowanie błędów w zarządzaniu
Niemniej ważne jest mapowanie strumienia wartości. Dzięki temu narzędziu możliwe jest wizualizowanie procesu produkcyjnego. Można więc zidentyfikować te wszystkie miejsca, gdzie wykonywane są zbędne czynności i gdzie w efekcie zauważane są straty czasu.
Za sprawą mapowania strumienia wartości można bardzo precyzyjnie przeanalizować przepływ materiałów oraz kolejki produkcyjne, a także nieplanowane przestoje. Zlokalizowanie newralgicznych obszarów, które wymagają wdrożenia szybkich usprawnień, a także wskazanie procesów, które dodają wartości oraz tych, które stanowią zbędny ruch, to właśnie metoda na skuteczną walkę z marnotrawstwem.
oprac. : Komunikat PR
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)