AI zmienia rynek pracy. Freelancing nie jest wyjątkiem
2025-03-28 08:40

Kategorie związane z AI i uczeniem maszynowym notują znaczące wzrosty © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Jak sztuczna inteligencja wpływa na freelancerów?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- Którzy z programistów-freelancerów nie muszą obawiać się o brak zajęcia?
- Z czego w głównej mierze wynikają wzrosty notowane przez sektor fotografii?
- Czy w czasach intensywnego rozwoju AI freelancer pracujący z tekstami ma jeszcze co robić?
Największe wzrosty
Programowanie i AI
Programowanie, jako fundament nowoczesnych technologii, stale ewoluuje, a kategorie związane z AI i uczeniem maszynowym notują znaczące wzrosty. W sektorze AI i uczenia maszynowego w 2024 roku liczba projektów wzrosła o 49%, budżety zwiększyły się o 156%, a liczba freelancerów zajmujących się tą specjalizacją wzrosła o 37.8%.
fot. mat. prasowe
Projekty, budżety, freelancerzy w kategorii "programowanie"
Programowanie, jako fundament nowoczesnych technologii, stale ewoluuje
Oczekujemy, że zapotrzebowanie na AI i uczenie maszynowe będzie nadal rosło, ponieważ firmy poszukują sposobów na automatyzację i optymalizację procesów biznesowych" - mówi Oleg Topchiy, założyciel Freelancehunt.
Systemy wbudowane i IoT
Zgodnie z danymi Freelancehunt, w obszarze systemów wbudowanych i mikrokontrolerów, związanych z rozwojem Internetu Rzeczy (IoT), liczba projektów wzrosła o 29.2%, budżety zwiększyły się o 162.4%, a liczba specjalistów wzrosła o 15.1%.
Wzrost w tej kategorii wynika z rosnącej popularności urządzeń IoT, które wymagają zaawansowanych systemów wbudowanych. Przemysł potrzebuje specjalistów, którzy mogą rozwijać i integrować te technologie - wyjaśnia Valentin Ziuzin, prezes Freelancehunt.
Design i sztuka: nowe trendy
W obszarze modelowania i wizualizacji 3D liczba projektów wzrosła o 74.5%, budżety o 17.9%, a liczba freelancerów zwiększyła się o 67.2%. Projekty interfejsów UI/UX notują wzrost liczby zleceń o 12.9%, budżetów o 57.6%, a liczba specjalistów wzrosła o 25.3%.
Praca z tekstami
W kategorii redakcji i korekty tekstów liczba projektów wzrosła o 4.5%, budżety zwiększyły się o 94.1%, co przyciągnęło 16.6% więcej freelancerów. Wzrost ten wiąże się z rosnącą liczbą publikacji online i potrzebą wysokiej jakości treści.
Foto, audio i wideo
Sektor fotografii notuje wzrost liczby projektów o 56.2%, budżetów o 68.8%, przy wzroście liczby freelancerów o 14.5%. To efekt rosnącego znaczenia treści wizualnych w marketingu cyfrowym i e-commerce.
fot. mat. prasowe
Projekty, budżety, freelancerzy w kategorii "Foto, audio, wideo"
Sektor fotografii notuje wzrost liczby projektów o 56.2%
Marketing cyfrowy
W e-mail marketingu liczba projektów wzrosła o 2.7%, budżety o 53.5%, a liczba specjalistów o 12.2%. Firmy inwestują w personalizację i automatyzację kampanii e-mailowych.
Spadki
Programowanie tradycyjne
W programowaniu PHP liczba projektów spadła o 14.4%, budżety zmniejszyły się o 5.2%, mimo wzrostu liczby freelancerów o 5.3%.
Design tradycyjny
Ikony i grafika pikselowa notują spadek projektów o 10.8%, budżetów o 20%, przy wzroście liczby freelancerów o 10.9%.
Tradycyjne formy content marketingu
Pisanie artykułów odnotowuje spadek projektów o 25.7%, budżetów o 10.2%, mimo wzrostu liczby freelancerów o 11.7%.
fot. mat. prasowe
Projekty, budżety, freelancerzy w kategorii "praca z tekstami"
Pisanie artykułów odnotowuje spadek projektów o 25.7%
Audio i wideo
Usługi spikerskie notują spadek projektów o 18%, budżetów o 17.1%, przy wzroście liczby freelancerów o 14.2%. Jest to związane z rozwojem technologii syntezy mowy.
Marketing w wyszukiwarkach
W zarządzaniu reputacją w wyszukiwarkach (SERM) liczba projektów spadła o 19.7%, budżety o 8.1%, przy wzroście liczby freelancerów o 8.2%.
Rynek freelancingu przechodzi transformację. Nie chodzi już tylko o pracę zdalną, ale o nowe umiejętności wymagane od specjalistów - podsumowuje Oleg Topchiy.
Obserwujemy znaczące zmiany w pracy freelancerów, zarówno w sposobie wykorzystania narzędzi AI, jak i w całych kategoriach pracy zdalnej. Zmiany te wymagają od freelancerów stałego rozwoju i adaptacji do nowych technologii.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)