eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajwyższy czas na jawność wynagrodzeń i redukcję luki płacowej

Najwyższy czas na jawność wynagrodzeń i redukcję luki płacowej

2025-03-27 08:51

Najwyższy czas na jawność wynagrodzeń i redukcję luki płacowej

68 proc. kobiet uważa, że brak jest równości wynagrodzeń © marymarkevich_freepik

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wprawdzie z rynku pracy co rusz napływają informacje o widocznie zaznaczającej się luce płacowej, to jednak okazuje się, że nie wszyscy pracownicy wierzą w jej istnienie. Potwierdzeniem tego są chociażby najnowsze doniesienia No Fluff Jobs, z których wynika, że niemal 1/3 najmłodszych Polek i Polaków (18-24 lata) uważa, że wynagrodzenia mężczyzn i kobiet piastujących te same stanowiska są identyczne. Być może ten punkt widzenia ulegnie zmianie w momencie, gdy jawność wynagrodzeń stanie się w naszym kraju faktem. Transparentność zarobków to również krok w stronę redukcji nierówności płacowych.

Przeczytaj także: Transparentność wynagrodzeń jako element kultury równości

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:



68 proc. kobiet i tylko 34 proc. mężczyzn aktywnych zawodowo w Polsce uważa, że wynagrodzenia obu płci na takich samych stanowiskach nie są równe. To wynik badania przeprowadzonego na potrzeby najnowszego raportu „Sprawiedliwość w pracy” od No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami, który od 10 lat ułatwia kandydatom i kandydatkom znalezienie pracy dopasowanej do ich oczekiwań finansowych. O równości wynagrodzeń w Polsce przekonanych jest 37 proc. mężczyzn i 16 proc. kobiet, natomiast 29 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet nie potrafi tego określić.

Interesująco przedstawia się również rozkład odpowiedzi w zależności od wieku badanych. Przekonanie o braku luki płacowej w Polsce najczęściej wyrażają osoby w wieku od 18 do 24 lat – aż 32 proc., a aż 25 proc. nie ma zdania na ten temat. Wśród ankietowanych pomiędzy 25 a 34 rokiem życia jest to odpowiednio 29 proc. i 18 proc., w grupie od 35 do 44 lat – 23 proc. i 22 proc., od 45 do 54 lat – 27 proc. i 24 proc., a w najstarszej grupie wiekowej, od 55 do 64 lat – 28 proc. i 20 proc.

fot. mat. prasowe

Polacy a równość wynagrodzeń

O równości wynagrodzeń w Polsce przekonanych jest 37 proc. mężczyzn i 16 proc. kobiet


Według danych Światowego Forum Ekonomicznego luka płacowa między kobietami i mężczyznami w Polsce wynosi 10 proc. Równość wynagrodzeń na takich samych stanowiskach niezależnie od płci teoretycznie gwarantuje Kodeks pracy.

Egzekwowanie przepisów może wesprzeć unijna Dyrektywa o jawności wynagrodzeń, którą Polska musi wprowadzić w życie do czerwca 2026 r. Wymaga ona od firm m.in. podawania widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracy, informowaniu pracowników i pracowniczek o kryteriach wynagradzania w firmie czy prawie zatrudnionych do informacji o średnim poziomie wynagrodzenia na ich stanowisku.
Polska kultura, szczególnie w relacjach formalnych i wobec obcych, cechuje się większym dystansem i hermetycznością – mówi Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. - W większości nie chcemy, żeby ludzie zbyt wiele o nas wiedzieli, szczególnie jeśli są to informacje wrażliwe. A rozmowy o pieniądzach wciąż dla wielu pozostają tabu. To nie zmienia jednak faktu, że dla poczucia sprawiedliwości osoby pracujące powinny mieć jakieś mechanizmy sprawdzania, czy są wynagradzane prawidłowo i czy pracodawca gra z nimi fair. Nadchodzi zmiana kultury, która następuje wraz z nowym pokoleniem, a którą pewnie dodatkowo przyspieszy wdrożenie dyrektywy o równości i przejrzystości wynagrodzeń.

1/3 badanych nie popiera jawności dokładnych kwot wynagrodzeń


Przedziały wynagrodzeń współpracowników i współpracowniczek chciałaby znać połowa badanych przez No Fluff Jobs, natomiast 39 proc. chciałoby też poznać dokładne kwoty. Co 4. badana osoba jest przeciwna ujawnianiu widełek płac w firmach, a tyle samo nie ma zdania na ten temat. Co 3. respondent lub respondentka nie popiera pomysłu jawności dokładnych wysokości wynagrodzeń. Niewiele mniej, bo 28 proc., nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.

fot. mat. prasowe

Polacy a jawność wynagrodzeń

Co 4. badana osoba jest przeciwna ujawnianiu widełek płac w firmach


Za ujawnieniem konkretnych kwot wynagrodzeń najchętniej opowiadają się badani i badane w wieku od 25 do 34 lat – 47 proc. popiera ten pomysł (19 proc. nie ma zdania). Wśród ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat odsetek ten wynosi 42 proc. (jednocześnie aż 27 proc. nie ma zdania), a w pozostałych grupach wiekowych nie przekracza 39 proc. Z kolei pomysł jawności przedziałów wynagrodzeń wewnątrz firm popiera po 56 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat (21 proc. nie ma zdania) oraz od 25 do 34 lat (17 proc. nie ma zdania). Najmniej zwolenników i zwolenniczek tego pomysłu jest w grupie badanych od 45 do 54 roku życia (44 proc., 28 proc. nie ma zdania).

Metodologia badania:
Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego w dniach 24-27 lutego 2025 na grupie aktywnych zawodowo Polek i Polaków. Grupa była reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania i wykształcenie według struktury Głównego Urzędu Statystycznego. Całość badania przeprowadzono na platformie Omnisurv by IQS. Partnerem raportu „Sprawiedliwość w pracy” jest Tesco Technology.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: