5 trendów, które zawładną rekrutacją pracowników
2025-04-08 09:30
Przeczytaj także: Rekrutacja, czyli jak długo firma musi czekać na pracowników?
Z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- W jakich branżach na popularności zyskuje contracting?
- Ile trwa średnio rekrutacja pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie?
- Jakie metody rekrutacyjne zyskują na znaczeniu?
- W jakich obszarach firmy najczęściej wykorzystują AI w ramach rekrutacji?
Pomimo wzrostu znaczenia AI, średni czas trwania procesów rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie wzrósł do 38 dni, co świadczy o coraz bardziej złożonych i ostrożnych procesach selekcji.
fot. mat. prasowe
W jakich branżach rekrutacja trwa najdłużej?
Najbardziej rozciągnięte są procesy rekrutacyjne w produkcji przemysłowej
Elastyczność w zatrudnieniu: contracting na czołowej pozycji
Wzrost zainteresowania contractingiem to jeden z najważniejszych trendów rekrutacyjnych w 2025 roku. Aż 42% firm korzysta z tego modelu, zwłaszcza w branżach takich jak IT, gdzie elastyczne formy zatrudnienia pozwalają na szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych. Contracting zyskuje popularność także w innych sektorach, takich jak finanse, inżynieria, czy SSC/BPO, umożliwiając firmom elastyczne zarządzanie zasobami ludzkimi i optymalizację kosztów.
Contracting nie jest jedynie reakcją na chwilowe trudności gospodarcze, ale strategicznym narzędziem adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Firmy, które skutecznie wdrażają elastyczne modele zatrudnienia, zyskują przewagę konkurencyjną i są lepiej przygotowane na przyszłe wyzwania – komentuje Dominik Kalinowski, Head of Outsourcing Antal.
Najlepsi kandydaci czekać nie będą
Średni czas trwania rekrutacji na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie wzrósł do 38 dni (o 6 dni w porównaniu do 2022 r.). Największe wydłużenie procesów nastąpiło w branżach: FMCG (do 43 dni), handlu detalicznym (do 42 dni) oraz produkcji przemysłowej (do 44 dni). Zwiększyła się też liczba etapów rekrutacyjnych – dominują trzyetapowe procesy (49%, wzrost o 14 p.p.).
Długotrwałe i wieloetapowe procesy rekrutacyjne skutkują utratą wartościowych kandydatów. Firmy muszą pamiętać, że decyzja o kontynuowaniu udziału w procesie rekrutacyjnym leży także po stronie kandydata, który może zrezygnować w dowolnym momencie. Specjaliści i menedżerowie są jednakże skłonni poczekać, jeżeli czują, że proces rekrutacji jest spersonalizowany. Aż 62% firm udziela szczegółowego feedbacku kandydatom, co jest odpowiedzią na ich rosnącą potrzebę transparentności i partnerstwa w relacji z pracodawcą – mówi Michał Borkowski, Business Unit Manager Antal, Finance & HR.
AI w rekrutacji: duże wsparcie, ale nie panaceum
58% firm wykorzystuje AI w rekrutacji, głównie do tworzenia treści ogłoszeń i opisów stanowisk (44%), personalizowanych wiadomości rekrutacyjnych (25%) oraz wstępnej selekcji aplikacji (18%). Jednak mimo rosnącej popularności, AI nie przyspiesza znacząco procesów rekrutacyjnych, a wciąż duży nacisk kładzie się na tradycyjne metody oceny kompetencji kandydatów.
fot. mat. prasowe
W jakich obszarach firmy najczęściej wykorzystują AI w ramach rekrutacji?
AI często wykorzystywana jest w ogłoszeniach o pracę
AI w rekrutacji to narzędzie, które zyskuje na popularności, ale nie zastępuje całkowicie ludzkiego czynnika w procesie selekcji. Wykorzystanie przez kandydatów AI do dopasowania CV pod dany proces rekrutacyjny jest coraz częstsze. Stąd też działy HR, aby wyselekcjonować odpowiednich kandydatów, podejmują rozmowy online i offline w celu weryfikacji, czy dane przedstawione w dokumentach odnoszą się do rzeczywiście wykonywanych obowiązków. Organizacje coraz czyściej stawiają też na dobre dopasowanie kandydatów do organizacji i zespołów, a to można znacznie łatwiej dostrzec podczas spotkań osobistych - komentuje Fabian Pietras, Business Unit Director, Antal IT Services.
Rekomendacja pracownika cenniejsza niż złoto
W 2025 r. procesy rekrutacyjne są przede wszystkim prowadzone wewnętrznie, przez dział rekrutacji (81%), co świadczy o silnej roli wewnętrznych zasobów w procesie zatrudniania. Rekomendacje wewnętrzne cieszą się zainteresowaniem nieco ponad połowy firm (56% wskazań), stawiają one na sprawdzone źródła kandydatów i wykorzystują siłę swoich pracowników do pozyskiwania nowych talentów.
W firmach rekrutacja na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie różni się w zależności od branży. W wielu sektorach, takich jak agencje reklamowe i PR, farmacja czy produkcja przemysłowa, najczęściej stosuje się wewnętrzne działy rekrutacji (90% w farmacji, 89% w SSC/BPO). Rekomendacje wewnętrzne są również popularne, zwłaszcza w branżach, takich jak bankowość, ubezpieczenia, IT czy FMCG, gdzie stanowią istotne źródło kandydatów - dodaje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.
Testy techniczne, case'y biznesowe i pre-work
Rosnące wymagania wobec kandydatów skutkują wzrostem znaczenia testów technicznych (59%) oraz rozwiązywania case'ów biznesowych (49%). W wielu branżach, takich jak IT, FMCG czy bankowość, testy te stają się standardem w procesach rekrutacyjnych. Dodatkowo, coraz częściej wykorzystuje się pre-work, czyli zadania do wykonania przed spotkaniem rekrutacyjnym, co pozwala na lepszą ocenę kompetencji kandydatów jeszcze przed rozmową.
fot. mat. prasowe
Najczęściej wykorzystywane metody w rekrutacji
Najbardziej popularne są testy wiedzy technicznej
Kluczowym wyzwaniem dla pracodawców jest znalezienie równowagi między gruntowną weryfikacją kompetencji a nieprzeciążaniem kandydatów. Ważne z perspektywy pracodawców powinno być zadbanie o takie elementy, jak: transparentność procesu określić, ograniczenie liczby zadań, czas na wykonanie pre-worku, feedback dla uczestników. Odpowiednio zaplanowany proces rekrutacyjny przynosi korzyści zarówno pracodawcom, jak i kandydatom – podsumowuje Agnieszka Niebutkowska, Sector Manager & Team Leader Antal, Sales & Marketing.
O raporcie
Badanie „Trendy rekrutacyjne 2025” zostało przeprowadzone metodą CAWI na próbie 730 specjalistów i menedżerów odpowiedzialnych za procesy rekrutacyjne w swoich firmach w terminie od 2 grudnia 2024 r. do 3 lutego 2025 r.
![Czym grozi źle przeprowadzona rekrutacja pracowników? [© luckybusiness - stock.adobe.com] Czym grozi źle przeprowadzona rekrutacja pracowników?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rekrutacja/Czym-grozi-zle-przeprowadzona-rekrutacja-pracownikow-262249-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)