eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

2006-12-28 00:02

Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w grudniu optymistyczna - korzystniejsza niż w analogicznym miesiącu od 1992 r. - choć nieznacznie gorsza od sygnalizowanej w listopadzie br. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006

Wpływają na to nieco ostrożniejsze niż w ubiegłym miesiącu oceny bieżącego i przewidywanego portfela zamówień i produkcji. Z niewielkimi opóźnieniami są regulowane zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach
można oczekiwać poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw w skali zbliżonej do przewidywań z listopada.

W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest optymistycznie, lepiej niż w analogicznym miesiącu od 1993 r., choć nieco gorzej niż w listopadzie. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, ale nadal korzystnymi, ocenami bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest zadowalająca.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w grudniu negatywnie, nieco gorzej niż w listopadzie, choć lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Wpływa na to pesymistyczna prognoza sprzedaży i związane z tym pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Bieżąca sprzedaż rośnie szybciej niż przed miesiącem. Poprawia się bieżąca sytuacja finansowa, choć jest ona nadal niezadowalająca.

Spośród badanych grup jednostek usługowych najkorzystniejsze oceny koniunktury sygnalizują w grudniu firmy z sekcji pośrednictwo finansowe. Oceny te są zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem, ale ostrożniejsze od notowanych w grudniu zeszłego roku. Negatywnie, choć mniej pesymistycznie niż w listopadzie oraz w analogicznym miesiącu przed rokiem, oceniają koniunkturę jedynie jednostki z sekcji ochrona zdrowia i opieka społeczna. Największą poprawę koniunktury w stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowano w sekcji pozostała działalność usługowa komunalna, społeczna i indywidualna oraz hotele i restauracje.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W grudniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 14 (w listopadzie – plus 15). Poprawę koniunktury sygnalizuje 27 badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 13% (w listopadzie odpowiednio: 26% i 11%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący portfel zamówień oceniany jest nadal optymistycznie, choć ostrożniej niż w listopadzie, korzystniej krajowy niż zagraniczny. Odnotowuje się mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji, jednak w skali nieco mniejszej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w grudniu na poziomie nieco niższym od uważanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy odczuwają niewielkie trudności przy regulowaniu swoich zobowiązań finansowych. W najbliższych miesiącach przewiduje się poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Nie należy oczekiwać zmian w poziomie zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie nieco szybszym niż przewidywała prognoza z listopada.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: