eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006

2006-12-28 00:02

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XI 2006



W grudniu producenci wszystkich działów oceniają koniunkturę pozytywnie. Najlepsze oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów chemicznych (plus 32 – wzrost o 5 punktów), mebli (plus 24 – spadek o 6 punktów), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (plus 21 – spadek o 1 punkt), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 21 – spadek o 6 punktów), metalowych wyrobów gotowych(plus 20 – utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca), sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (plus 18 – spadek o 15 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 18 –utrzymuje się wartość z poprzedniego miesiąca). Najmniej korzystne oceny formułują producenci odzieży i 3 wyrobów futrzarskich (plus 1 – wzrost o 5 punktów) oraz wyrobów włókienniczych (plus 1 – spadek o 4 punkty).

Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, lepiej niż w zeszłym miesiącu. Spowodowane to jest poprawą optymistycznych przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są pozytywne, ale ostrożniejsze od sygnalizowanych w listopadzie. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Odnotowywane opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów są mniejsze niż w listopadzie, co powoduje, że producenci nie zgłaszają trudności przy regulowaniu swoich bieżących zobowiązań. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne, nieco lepsze od przewidywań z listopada. Redukcje pracowników mogą być mniejsze niż prognozowano miesiąc wcześniej. Ceny wyrobów chemicznych mogą wzrosnąć.

Producenci mebli oceniają koniunkturę nieco ostrożniej niż w listopadzie. Spowodowane to jest wolniejszym niż przed miesiącem wzrostem bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie prognozy są też ostrożniejsze od formułowanych w listopadzie. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Utrzymujące się – choć na mniejszą skalę niż w listopadzie - opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy napotykają na trudności w terminowym regulowaniu swoich bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej optymistyczne od przewidywań z listopada. Dyrektorzy zamierzają zwiększać zatrudnienie w skali mniejszej niż przewidywali miesiąc wcześniej. Ceny mebli mogą nadal rosnąć.

Producenci maszyn i aparatury elektrycznej oceniają koniunkturę nadal optymistycznie, choć nieco ostrożniej niż przed miesiącem. Wzrost bieżącego portfela zamówień przy oczekiwanym jego dalszym wzroście w najbliższych miesiącach powoduje, że producenci w większym stopniu niż w listopadzie rozszerzają bieżącą produkcję. Przyszła produkcja będzie rozszerzana nieco wolniej niż prognozowano przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych są wystarczające. Mimo sygnalizowanych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nadal korzystne. Dyrektorzy planują wzrost liczby zatrudnionych pracowników, nawet w skali większej niż wskazywała prognoza sprzed miesiąca. Ceny maszyn i aparatury elektrycznej mogą wzrosnąć w stopniu większym niż przewidywano w listopadzie.

W grudniu producenci sprzętu i urządzeń rtv oceniają koniunkturę optymistycznie, choć gorzej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest znacznym pogorszeniem ciągle jeszcze korzystnych przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji, a także – choć w mniejszej skali – obniżeniem się ocen bieżących. Stan zapasów wyrobów gotowych określany jest przez producentów jako nadmierny. Mimo iż przedsiębiorcy z nieco większymi niż przed miesiącem trudnościami ściągają należne im płatności od kontrahentów, terminowo regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszą poprawę sytuacji finansowej badanych jednostek. Przedsiębiorcy prognozują redukcję zatrudnienia. Ceny sprzętu i urządzeń rtv mogą się nadal obniżać.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: