Tydzień 52/2006 (25-31.12.2006)
2006-12-30 22:56
Przeczytaj także: Tydzień 51/2006 (18-24.12.2006)
- Rząd niemiecki prognozuje w 2007 roku wzrost gospodarczy na poziomie 1,7% (w 2006 wyniesie on 2,3%).
- Po jedenastu miesiącach tego 2006 roku wzrost PKB na Ukrainie wyniósł 6,7% r/r (w 2005 r. w tym samym okresie był na poziomie 2,2%).
- Z dniem 1 stycznia 2007 roku Słowenia zamienia dotychczasową swoja narodowa walutę na euro.
- Mołdawia wyraziła zgodziła się na wejście Rosji do WTO zyskując od Rosji zniesienie ograniczeń w imporcie mołdawskich win i innych wyrobów spożywczych. Na drodze Rosji do WTO stoi jeszcze Gruzja (Rosja podtrzymuje wobec tego kraju sankcje gospodarcze).
- Gospodarka rosyjska w 2006 roku wzrosła o 6,9% (wobec 6,4% w 2005 roku). Tegoroczna inflacja jest szacowana na 8,5-9%. Rezerwy Banku Rosji w walutach i w złocie i wynoszą blisko 300 mld USD (w światowym rankingu w tej dziedzinie wyprzedzają ją Chiny i Japonia) i wzrastają najszybciej na świecie.
- Po pierwszych 10 miesiącach 2006 roku obroty handlowe pomiędzy Polska i Białorusią wzrosły o 28% do ok. 2,4 mld USD.
- W 2006 roku największymi rynkami w IT w Europie były Wielka Brytania (wartość ok. 77 mld USD), Niemcy (72 mld USD), Francja (51,5 mld USD) i Włochy (48 mld USD). Polski rynek jest niewielki i ma wartość 6 mld USD.
- W ciągu pierwszego półrocza Gazprom zwiększył zysk netto o 116% (do 12,65 mld USD). To rezultat większej sprzedaży i wyższej cenie gazu. W tym okresie obroty wyniosły 41,53 mld USD. Przeciętna cena gazu dla odbiorców w Europie wyniosła 264,3 USD, a w dawnych republikach radzieckich 88,01 USD za 1000 m³ gazu.
- Europejski gigant telekomunikacyjny France Telecom zaplanował na lata 2006-2008 redukcję zatrudnienia o 22 tys. osób, jednak tylko 9,4 tys. zgłosiło chęć dobrowolnego odejścia z pracy (oczywiście za odszkodowaniem, lub za pomocą finansową w przypadku przejścia na samozatrudnienie).
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
CZKAWKA PO JUKOSIE TAK W PwC, jak i w... PKN ORLEN
Jukos był przez dłuższy czas tematem artykułów najpoważniejszych wydawnictw biznesowych. Była to firma paliwowa, znaczący producent ropy, a jej założyciel zaliczał się do grona najbogatszych Rosjan. Na początku informowano, jak to dynamicznie rozwija sie ten koncern wchodząc na światowe rynki, inwestując w rurociągi i w rafinerie. Potem informowano o coraz ostrzejszej kampanii przeciw Jukosowi i jej twórcy-M. Chodorkowskiemu ze strony rosyjskich władz podatkowych. Oskarżano Jukos i jego szefów o malwersacje i uchylanie się od płacenia podatków. Te ostatnie trzy lata to był schyłkowy etap koncernu, który obciążono obowiązkiem zapłacenia zaległych podatków w wysokości 24 mld USD. M. Chodorkowski znalazł się w więzieniu, a majątek koncernu przejęły państwowe firmy Rosnieft i Gazprom.
Jukos miał też swoje zagraniczne firmy-córki. Po decyzji moskiewskiego sądu o upadku koncernu zaczęły się jednak problemy. Syndykowi Yukos Oil nie udało się przejąć zagranicznych aktywów upadłego koncernu. W tej sytuacji należące do Yukos International akcje rafinerii w litewskich Możejkach kupił w połowie grudnia za blisko 1,5 mld dolarów PKN Orlen. Nie mogąc zablokować tej transakcji Syndyk uzyskał w maju br w amerykańskim sądzie decyzję dotycząca sposobu dystrybucji środków pochodzących ze sprzedaży aktywów, w tym i akcji rafinerii w Możejkach. Wobec kłopotów z wyegzekwowaniem tej decyzji ostatnio syndyk Jukos Oil Company złożył pismo procesowe w Sądzie Upadłościowym w USA i zażądał w nim zobowiązania Jukos International UK B.V. do zastosowania się do wydanego przez sąd amerykański orzeczenia w związku ze sfinalizowaniem sprzedaży Możejek. Jednak w pozwie jest żądanie, by jeśli Yukos International nie zastosuje się do tego werdyktu, syndyk miał prawo żądać odszkodowanie tak od tej firmy, jak i od podmiotów z nią powiązanych (w tym od PKN Orlen).
Teraz rosyjskie Federalne Służby Podatkowe wszczęły postępowanie przeciw PwC - jednej z największych na świecie firm doradczych. Zarzucają jej, że w 2002 r pomagała Jukosowi w operacjach pozwalających unikać płacenia podatków. Jeśli zarzut zostanie udowodniony, to PwC może utracić licencję na działalność w Rosji. To może być bardzo bolesne, bo jej klientami są tak wielkie firmy jak Gazprom, Transnieft, Sbierbank oraz Rosyjski Bank Centralny. Zarzut dotyczy dwóch audytów finansowych Jukosa z 2002 roku. Sąd rozpatrzy ten pozew w pierwszej połowie stycznia 2007 roku.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy