eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajgroźniejsze wirusy roku 2006

Najgroźniejsze wirusy roku 2006

2007-01-04 01:11

Najgroźniejsze wirusy roku 2006

Wykrywalność wirusów w 2006 roku w Polsce. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma Panda Software opublikowała raport najczęściej wykrywanych wirusów 2006 roku. W minionym roku atakowały nas już dobrze znane od lat złośliwe kody - Sdbot.ftp i Netsky.P. Twórcy zagrożeń w krótkim okresie czasu tworzyli różne mutacje tych samych złośliwych kodów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zainfekowania dużej ilości komputerów. Głównym celem ich ataków było uzyskanie jak największych korzyści finansowych.

Przeczytaj także: Najpopularniejsze wirusy XI 2006

Rok 2006 nie obfitował w spektakularne wydarzenia, czy też epidemie wirusów komputerowych. Pojawiały się one coraz rzadziej, choć wiele z nich było niezwykle złośliwych. Nastąpiła wyraźna zmiana specyfiki ataków: autorzy groźnego oprogramowania dalej dążą do osiągania coraz większych korzyści, jednak nie interesuje ich już sława, ale pieniądze.

Tylko w trzecim kwartale 2006 roku zanotowano 72% wzrost ilości zagrożeń internetowych, których powstanie zainspirowane było perspektywą ogromnych zysków. Przestępcy internetowi zaglądają do kieszeni innych użytkowników Internetu. „Ilość infekcji komputerowych jest większa niż dotychczas” – wyjaśnia Piotr Walas, kierownik Pogotovia AntyVirusowego Panda Software Polska. „Wynika to ze strategii przestępców, którzy systematycznie wprowadzają do Sieci nowe warianty starych zagrożeń. Obserwujemy to na przykładzie złośliwych kodów z rodziny Bagle lub Gaobot. Ze względu na chęć osiągnięcia korzyści finansowych są one coraz bardziej dyskretne” – dodaje Walas.

fot. mat. prasowe

Wykrywalność wirusów w 2006 roku w Polsce.

Wykrywalność wirusów w 2006 roku w Polsce.

Najbardziej aktywnym zagrożeniem roku 2006 był Sdbot.ftp. Ten złośliwy kod jest od 2004 roku niekwestionowanym liderem comiesięcznych raportów firmy Panda Software dotyczących wirusów. Istnieje kilka jego wariantów, które mają ten sam schemat działania, polegający na ataku losowego numeru IP, wykorzystaniu luk systemowych i pobraniu kopii robaka na zaatakowany komputer za pomocą protokołu FTP. W 2006 roku Sdbot.ftp był odpowiedzialny za 2,62% wszystkich infekcji na świecie, w Polsce za 3,5%.

Kolejnym weteranem wśród światowych zagrożeń jest Netsky.P zajmujący drugie miejsce w rankingu (w Polsce dopiero 16). Robak ten był odpowiedzialny za 1,22% wszystkich infekcji w minionym roku, rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości email oraz sieci P2P. Co ciekawe - wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach Exploit/iframe w programie Internet Explorer, do której już dawno temu opublikowano poprawkę.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: