eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWtórny rynek nieruchomości X-XII 2006

Wtórny rynek nieruchomości X-XII 2006

2007-01-09 01:15

Wtórny rynek nieruchomości X-XII 2006

Warszawa – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym. IV kwartał 2006. Źródło www.szybko © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Ostatni kwartał to najwyższe w skali roku wzrosty cen na wtórnym rynku nieruchomości. Po raz kolejny najbardziej, bo aż o 28%, niemal 1/3 wzrosły ceny mieszkań we Wrocławiu. W grudniu za metr kwadratowy w stolicy Dolnego Śląska trzeba było zapłacić już ponad 6 tysięcy złotych, dokładnie 6 282 - wynika z raportu przygotowanego przez portal Szybko.pl.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

W IV kwartale we Wrocławiu pokonane zostały dwie bariery, najpierw we wrześniu po rekordowym w tym roku wzroście w skali całego kraju, rzędu 17%, ceny przekroczyły próg 5 tysięcy złotych za metr.

Swego rodzaju niespodzianką jest w IV kwartale 26% wzrost średniej ceny metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu. Spadek cen w I-szym kwartale, a następnie kilkuprocentowe wzrosty w II i III kwartale były na tle innych miast stosunkowo niewielkimi ruchami cenowymi.

Ostatnie 3 miesiące 2006 roku to kolejny okres bardzo dynamicznego wzrostu cen w Gdańsku. Po raz drugi z rzędu średnie ceny na rynku wtórnym wzrosły o 20%. W grudniu za metr kwadratowy w Gdańsku trzeba było zapłacić ponad 5 375 złotych, czyli o 75% więcej niż w styczniu. Tylko w ciągu ostatniego półrocza mieszkania na gdańskim rynku wtórnym zyskały ponad 41% i tym samym Gdańsk uplasował się na drugim miejscu po Wrocławiu, jeśli chodzi o najwyższe procentowe zmiany cen w roku 2006.

W Warszawie i Krakowie w ostatnim kwartale miały miejsce porównywalne wzrosty średnich cen: w Krakowie o 12,9%, natomiast w Warszawie o 13,9%. Choć w ciągu roku zdarzało się, że ceny krakowskie były wyższe od warszawskich, w chwili obecnej zachowane jest „status quo” i średnia warszawska wynosi 7 903 i jest o 731 złotych wyższa od cen w Krakowie.

Warszawa

Trzy ostatnie miesiące 2006 roku to dalszy niczym niezachwiany wzrost cen mieszkań w Warszawie. Pod koniec grudnia za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym trzeba było zapłacić o 965 złotych więcej niż we wrześniu. Oznacza to, że jeśli udało nam się kupić 50 metrów we wrześniu mogliśmy zarobić niemal 50 tysięcy złotych w ciągu 3 miesięcy. Podobnie jak w poprzednim kwartale na wartości zyskały mieszkania we wszystkich warszawskich dzielnicach. Najbardziej, bo o 16% w stosunkowo niedrogim pod koniec III kwartału Ursusie. We wrześniu można tam było kupić mieszkanie w cenie 6 tys. za metr, na koniec roku trzeba było wydać o 1185 złotych więcej. W grudniu średnia warszawska cena metra kwadratowego wyniosła 7903 złotych. Nic dziwnego, że już tylko w nielicznych dzielnicach można kupić za mniej niż 7 tysięcy. Są to Bródno, Gocław, Praga Północ, Tarchomin i Targówek. Także tradycyjnie popularne lokalizacje zyskały więcej niż średnio cała Warszawa, na Ursynowie ceny wzrosły o 16%, na Żoliborzu o 15%. Już w styczniu 2007 roku średnia cena dla Warszawy przekroczy poziom 8 tysięcy za metr, a bardzo prawdopodobne jest, iż w I kwartale w kolejnych dzielnicach pojawią się ceny 5 cyfrowe. Będą to najprawdopodobniej Mokotów i Kabaty.

fot. mat. prasowe

Warszawa – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym. IV kwartał 2006. Źródło www.szybko

Warszawa – średnie ceny i metraż mieszkań na rynku wtórnym. IV kwartał 2006. Źródło www.szybko.pl


Kraków

W IV kwartale 2006 roku średnia cena w Krakowie wzrosła o prawie 13% i w grudniu wyniosła 7172 złotych. Oznacza to wzrost o 55% w skali roku i ceny, w przypadku centralnych dzielnic Krakowa, przekraczające 8 tys. za metr. W przypadku Krakowa w IV kwartale największy 13% wzrost miał miejsce w przypadku mieszkań 3 pokojowych. Dwa i pół raza wolniej rosły ceny 2 pokoi. Mieszkania 2 pokojowe są jednak nadal najpopularniejsze. W serwisie szybko.pl taka oferta w Krakowie jest aktualna średnio przez 10 dni, kawalerka czeka na kupca 13 dni, 3 pokoje 14 dni, a mieszkania 4 pokojowe 19.

 

1 2 ... 5

następna

SMS-owy spam zwalnia

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: