eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPanda: zagrożenia internetowe w 2007

Panda: zagrożenia internetowe w 2007

2007-01-10 00:50

Przeczytaj także: Zagrożenia w Internecie VII-XII 2006


Problem luk w systemie zabezpieczeń aplikacji i systemu operacyjnego będzie miał w roku 2007 szczególne znaczenie ze względu na premierę nowego systemu Microsoft, Windows Vista. Na podstawie doświadczeń z poprzednimi wersjami (np. Windows NT, wprowadzony na początku lat dziewięćdziesiątych) można oczekiwać iż mimo starań producenta, dopiero po masowym wprowadzeniu na rynek okaże się, czy system jest rzeczywiście bezpieczny.

Wydaje się nieuniknione, że w oprogramowaniu zostaną wykryte błędy i z pewnością będą one stopniowo eliminowane za pomocą poprawek. Najważniejszym jednak problemem jest czas, jaki upływa od momentu wykrycia błędu do opublikowania aktualizacji. Ochronę przed zagrożeniami typu ‘zero-day exploits’ (atak na system, natychmiast po ogłoszeniu informacji o podatności jakiegoś miejsca na atak), do czasu opublikowania poprawek będą mogły zapewnić jedynie zewnętrzne rozwiązania, które szczególnie w firmach staną się kluczowym elementem polityki bezpieczeństwa.

Spam zagrozi giełdzie?

Według specjalistów z firmy Panda Software, plagą Internetu w roku 2007 będzie z pewnością niechciana poczta. Nie będzie już jednak służyła wyłącznie sprzedaży cudownych pigułek, tanich pożyczek czy podróbek luksusowych zegarków, ale stanie się elementem działań na większą skalę, np. dezinformacji w celu manipulowania cenami na giełdzie. Pojawią się również nowe pomysły na nielegalne zdobywanie pieniędzy za pomocą masowej wysyłki spamu.

Rootkity na komórki?

Biorąc pod uwagę dużą rolę, jaką odegrały w zeszłym roku rootkity, stanowiące zasłonę dymną dla właściwego złośliwego kodu, można się spodziewać dalszego rozwoju tego typu programów. Ponieważ współczesne telefony komórkowe coraz bardziej przypominają małe komputery, z pewnością będziemy świadkami podejmowania kolejnych prób stworzenia wirusa atakującego te urządzenia. Należy mieć nadzieję, że okażą się równie bezskuteczne jak poprzednie. Użytkownicy laptopów korzystający z publicznych sieci WiFi również będą musieli zwiększyć bezpieczeństwo swoich komputerów i zadbać o lokalne zapory sieciowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: