GUS: koniunktura gospodarcza I 2007
2007-01-24 00:17
Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza XII 2006
Wpływa na to wzrost zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Przedsiębiorcy bez opóźnień regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach można oczekiwać dalszej poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw.W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu od 1994 r., choć nieco gorzej niż w grudniu ub. r. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, ale nadal korzystnymi, ocenami bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach oczekuje się poprawy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Prognoza sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest nieco mniej optymistyczna od formułowanej przed miesiącem.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest w styczniu pozytywnie, lepiej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu ostatnich trzynastu lat. Wpływają na to optymistyczne oceny bieżącej sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach może nastąpić pogorszenie zarówno sprzedaży jak i sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
We wszystkich badanych grupach przedsiębiorstw usługowych oceny koniunktury w styczniu są pozytywne. Najkorzystniejsze opinie (podobnie jak przed miesiącem) zgłaszają firmy z sekcji pośrednictwo finansowe; oceny te są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem i w analogicznym miesiącu od 2003 r. Najmniej optymistycznie, choć lepiej niż w grudniu i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat, oceniają ogólny klimat koniunktury jednostki z sekcji hotele i restauracje.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W styczniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 20 (w grudniu 2006 r. – plus 14). Poprawę koniunktury sygnalizuje 30% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 10% (przed miesiącem odpowiednio: 27% i 13%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Bieżący portfel zamówień zarówno krajowy jak i zagraniczny oceniany jest nadal optymistycznie, korzystniej niż przed miesiącem. Odnotowuje się nieznacznie szybszy niż w grudniu wzrost bieżącej produkcji. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują rozszerzenia portfela zamówień i produkcji w skali większej niż wskazywały prognozy sprzed miesiąca. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się w styczniu na poziomie uważanym przez przedsiębiorców za wystarczający. Wraz ze zmniejszaniem się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy bez trudności regulują swoje zobowiązania finansowe. W najbliższych miesiącach przewiduje się dalszą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą rosnąć w tempie szybszym niż przewidywała prognoza z grudnia.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl