Jak uniknąć spamu?
2007-01-29 00:04
Przeczytaj także: Klienci spamerów w Rosji
7. Nie odpowiadaj na korespondencję z prośbą o aktualizację i potwierdzenie szczegółów Twojego konta. Twój bank, firma wydająca kartę kredytową etc. już mają Twoje dane i nie muszą ich potwierdzać. Jeżeli Twoim zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że list jest autentyczną próbą kontaktu, możesz zawsze zadzwonić do firmy lub wpisać adres URL strony bezpośrednio do przeglądarki nie klikając w link zawarty w korespondencji. Nie używaj linków zawartych w e-mailach, ponieważ mogą prowadzić do stron phishingowych.
8. Jeżeli na Twój adres przychodzi dużo niechcianej poczty, powinieneś rozważyć zmianę adresu e-mail, a następnie powiadomić o tym wszystkie osoby na Twojej liście kontaktów. Jeśli Twój adres raz stał się celem ataku spamera, trudno będzie zredukować ilość niechcianej korespondencji.
9. Powinieneś posiadać dwa adresy e-mail. Pierwszy do kontaktów ze znajomymi, drugi do subskrypcji różnego rodzaju newsletterów, lub korzystania z forów internetowych. Im bardziej skomplikowany jest Twój adres e-mail tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymywania niechcianej korespondencji.
„Większość spamu jest rozpoznawalna nawet bez otwierania korespondencji,” – powiedział Robert Żelazo, dyrektor zarządzający polskiego oddziału McAfee. „Ze spamem mamy do czynienia, kiedy wiadomość pochodzi od nieznanego nadawcy i zawiera treść, której się nie spodziewamy - na przykład ofertę łatwego uzyskania stopnia naukowego, możliwości zakupu leków bez recepty, lub możliwości przystąpienia do programu dzięki któremu można szybko się wzbogacić. Najlepszym sposobem obrony przed tego typu korespondencją jest instalacja oprogramowania typu Anti-Spam albo zmiana adresu e-mail. Jeżeli raz dostaniesz się na listę mailingową spamerów, liczba niechcianych wiadomości będzie ciągle rosła. Należy pamiętać, że wszędzie na świecie masowa korespondencja objęta jest specjalnymi przepisami.
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl