eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNiebezpieczne zachowania młodych internautów

Niebezpieczne zachowania młodych internautów

2007-02-09 00:14

Przeczytaj także: Wirtualna karta bezpieczeństwa NetIDMe


Płatności online
Na pytania dotyczące metod płatności za zakupy w sieci, 83% respondentów odpowiedziało, że pyta rodziców o zgodę na zapłacenie kartą kredytową. 20% respondentów poniżej 10 lat twierdziło, że korzysta z kart kredytowych rodziców bez pozwolenia. 20% odpowiedziało, że podaje fałszywe informacje. Jednakże można przypuszczać, że dzieci poniżej 10 roku życia nie rozumiały powagi zadawanego pytania. Można wysnuć taki wniosek w oparciu o fakt, że odsetek ten gwałtownie maleje do odpowiednio 9% i 12% dla jedenastolatków i mniej niż 2% i 10% dla szesnastolatków.

50% respondentów stara się wyrejestrować z serwisów internetowych gdy zaczną otrzymywać wiele niechcianych SMSów. 36% zmienia numer telefonu komórkowego i składa skargę pod odpowiedni numer. Około 30% respondentów poniżej 10 roku życia nie wie, co robić w takich sytuacjach; odsetek ten zmiesza się gwałtownie w starszych grupach wiekowych. Jednak 16% młodzieży w wieku 18 lat i powyżej twierdziło, że również nie wie, co robić w takich sytuacjach.

Podsumowanie
Wyniki sondy pokazują, że grupa młodzieży w wieku od 15 do 17 lat w największym stopniu korzysta z usług cyfrowych, ale też podejmuje największe ryzyka. Dlatego, jak podkreślają specjaliści, zwiększanie świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci powinno koncentrować się na tej grupie młodzieży oraz w szczególności podkreślać ryzyka związane z korzystaniem z portali towarzyskich i stron internetowych, za pomocą których można nawiązywać nowe znajomości.

Paul van Doorne, szef projektu ze strony UPC, odniósł się do wstępnych wyników sondy mówiąc, że “UPC jest coraz bardziej zaniepokojone o dobro młodych użytkowników sieci. Oprócz wirusów i oprogramowania szpiegującego, młodzi ludzie narażeni są na różnego rodzaju zagrożenia takie, jak prześladowanie w internecie, naruszenie prywatności oraz zastraszanie seksualne. Wyniki sondy potwierdzają to bezsprzecznie.[...]”

Informacje o badaniu
Sonda internetowa Insafe przeprowadzona została w formie pytań z możliwością wyboru wśród kilku odpowiedzi. Respondenci odpowiadali na pytania w okresie od 6 grudnia 2006 roku do 2 lutego 2007 roku. W sumie w sondzie wzięło udział 12 782 respondentów z 14 krajów. Większość respondentów miała 13 lat: 2 241 dzieci w tym wieku odpowiedziało na pytania sondy. Następną najliczniejszą grupą (1 830) była (niespodziewanie) młodzież w wieku powyżej 18 lat. Najmniej liczna była grupa młodzieży w wieku 18 lat (264 respondentów) oraz grupa dzieci w wieku 10 lub mniej lat (453 respondentów).


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: