80-rdzeniowy procesor Intela
2007-02-13 00:07
80-rdzeniowy programowalny procesor Intel © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Trzeci czterordzeniowy procesor Intela
fot. mat. prasowe
80-rdzeniowy programowalny procesor Intel
Wydajność rzędu teraflopów uzyskano po raz pierwszy w 1996 roku w superkomputerze ASCI Red zbudowanym przez Intela dla Sandia National Laboratory. Komputer ten zajmował ponad 180 metrów kwadratowych, składał się z niemal 10 000 procesorów Pentium® Pro i zużywał ponad 500 kilowatów energii. Badawczy procesor Intela osiąga tę samą wydajność w pojedynczym wielordzeniowym układzie.
80-rdzeniowy układ zapewnia wydajność rzędu teraflopów przy poborze mocy równym 62 watom — mniej niż w przypadku wielu współczesnych procesorów jednordzeniowych.
Cechą charakterystyczną układu jest jego konstrukcja, w której rdzenie są powielane jako „kafelki”. Intel odkrył nowe materiały, z których będą budowane przyszłe tranzystory.
Teraflopowy procesor cechuje się również architekturą „sieci w układzie”, która zapewnia szybką komunikację między rdzeniami i może przenosić terabity danych na sekundę wewnątrz układu. W badaniach uwzględniono też metody niezależnego włączania i wyłączania rdzeni, aby używane były tylko te, które są niezbędne do wykonania zadania, co zwiększa oszczędność energii.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl