Nierówni wobec prawa
2007-02-14 13:58
Zaledwie co dziesiąty Polak uważa, że jesteśmy równi wobec prawa - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego na zlecenie "Gazety Prawnej". Według Polaków, najbardziej uprzywilejowaną wobec prawa grupą są politycy a nieprzestrzeganiu prawa sprzyja brak odpowiedzialności za jego łamanie.
Przeczytaj także: Komu ufają Polacy?
Prawie 88 proc. Polaków, odpowiadając na pytanie, czy prawo jest jednakowo egzekwowane wobec wszystkich obywateli, opowiedziało, że nie. O tym, że prawo jest nierówne wobec wszystkich, przekonana jest również zdecydowana większość osób w wieku od 25 do 34 lat.Z sondażu wynika, że najbardziej uprzywilejowaną grupą w egzekwowaniu prawa są politycy. Jest o tym przekonanych 90 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znaleźli się prawnicy oraz urzędnicy, lekarze i duchowni.
Polacy są też przekonani o łatwości w omijaniu przepisów. Na pytanie, czy polskie przepisy prawne można łatwo ominąć, ponad 71 proc. badanych opowiedziało, że tak.
Zdaniem wypowiadającego się dla "GP" Andrzeja Tokaja, partnera zarządzającego w kancelarii Magnusson, są trzy podstawowe przyczyny takiego postrzegania prawa.
- Po pierwsze, problemem jest złe prawo, pełne nieścisłości, niezintegrowane z dotychczasowymi regulacjami oraz nieprzygotowanie osób je wdrażających do konsekwentnego interpretowania przepisów według jednolitych norm. Po drugie, każdy z własnego doświadczenia może przytoczyć wiele reguł, które albo są martwe i ich nieprzestrzeganie w odbiorze powszechnym nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Wreszcie, po trzecie, trzeba podkreślić społeczną świadomość powszechnego istnienia korupcji - wyjaśnia Andrzej Tokaj.
Taka świadomość obywateli zdaniem Tokaja tworzy atmosferę braku równych szans, a równe szanse są zaś jednym z podstawowych filarów gospodarki wolnorynkowej.
Sondaż na zlecenie Gazety Prawnej, oceniający postrzeganie prawa przez Polaków został przeprowadzony przez Millward Brown SMG/KRC na 1003-osobowej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków.
Przeczytaj także:
Polscy politycy w reklamie?
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl