Jakie leki bez recepty kupują internauci
2007-02-25 00:37
Miejsca zakupu leków OTC. © fot. mat. prasowe
Gripex jest najczęściej stosowanym przez polskich internautów lekiem na przeziębienie i grypę dostępnym bez recepty. Pierwsze miejsce wśród środków przeciwbólowych zajmuje natomiast Ibuprom. Wyniki raportu "Kupowanie i stosowanie leków OTC" firmy badawczej Gemius SA potwierdzają rosnące zainteresowanie internautów lekami bez recepty.
Przeczytaj także: Polacy o swoich chorobach
Leki OTC (dostępne bez recepty) to rozwojowy segment rynku farmaceutycznego. Jak pokazują wyniki badania Gemius, w drugim półroczu 2006 r. ponad 80 proc. internautów przyjmujących w tym czasie leki zażyło lek bez recepty – w tym ponad jedna trzecia badanych (35,4 proc.) stosowała tylko leki OTC, a niemal połowa (45,8 proc.) uzupełniała przyjmowane leki na receptę farmaceutykami dostępnymi bez recepty. Porównując otrzymane wyniki do danych z ubiegłorocznego badania, można wysnuć wniosek, że z roku na rok wzrasta popularność i zaufanie do leków OTC. W 2005 roku 29 proc. internautów stosowało jedynie leki bez recepty, zaś grupa osób przyjmujących zarówno leki bez recepty, jak i te wymagające jej uzyskania, stanowiła 34 proc.Apteczka i portfel internauty
W grupie leków OTC najczęściej zażywane są preparaty przeciwbólowe – aż 2/3 osób stosujących leki bez recepty (68,8 proc.) sięgnęło właśnie po nie. Co drugi internauta przyjmował leki na przeziębienie lub grypę (55,9 proc.) oraz witaminy (55,7 proc.). Według raportu Gemius, respondenci wydają na zakup leków bez recepty stosunkowo duże kwoty. Niemal co szósty internauta deklarujący kupno leków OTC w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie przeznaczył na ten cel ponad 50 złotych (17,7 proc.), a jedynie co dziesiąty wydał na zakup medykamentów mniej niż 10 złotych.
Bez recepty, ale w ulubionej aptece
W raporcie, obok charakterystyki tendencji panujących na rynku leków OTC i preferencji internautów, wskazano na czynniki istotne z punktu widzenia podejmowania decyzji o zakupie.
Przeczytaj także:
Leki na przeziębienie i grypę: co polecają farmaceuci?
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl