Dobra prognoza dla branży budowlanej
2007-03-01 01:07
Przeczytaj także: Budownictwo - rynek rośnie bez pomocy rządu
W ocenie przedsiębiorców spada znaczenie konkurencji ze strony innych firm oraz niedostatecznego popytu, przy utrzymujących się optymistycznych oczekiwaniach, co do przyszłego portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Dodać należy, iż poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlanych. Na tak dobre i rokujące na przyszłość wyniki budownictwa, przełożyła się znaczna liczba uruchamianych inwestycji budowlanych współfinansowanych ze środków unijnych, a także budownictwo mieszkaniowe. Obecnie można zaobserwować bardzo wysoką dynamikę wzrostu wydawanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań (I-XII, 35,9% r/r) oraz rozpoczynanych budów (I-XII, 30,4% r/r), jak również bardzo wysoką dynamikę wzrostu kredytów mieszkaniowych (X, 52,3% r/r).W następnym roku dynamika produkcji budowlanej będzie również wysoka, lecz jej tempo będzie niższe niż w roku 2006. Według ASM, należy spodziewać się wzrostu ok. 15,3%, głównie za sprawą wysokiej bazy odniesienia z roku poprzedniego oraz trudności związanych z wykwalifikowaną siłą roboczą, ponieważ obecnie firmom brakuje ok. 250 tys. pracowników.
Prognozy rozwoju mieszkalnictwa
0d początku roku do końca grudnia 2006 r. oddano do użytku 114,2 tys. nowych mieszkań. Jest to wzrost rzędu 0,1% (r/r).
ASM prognozuje dalszy wzrost zainteresowania lokalami mieszkalnymi w Polsce. Oprócz czynników ekonomicznych stymulujących ten proces należy wspomnieć również
o uwarunkowaniach demograficznych. Zakładając, że wchodzący w dorosłe życie Polacy tworzą rodziny, rokrocznie w kraju powstaje około 400 tysięcy gospodarstw domowych, które potencjalnie powinny dysponować lokalami mieszkalnymi. W latach kolejnych analitycy z ASM prognozują znacznie większy przyrost liczby oddanych mieszkań: w roku 2007 o ok. 10,4% (r/r), a w 2008 o ok. 5,1% (r/r).
Jak wynika z raportu, skala rynku mieszkaniowego będzie wyraźnie rosła. Stopniowo z nowymi mieszkaniami zaczną konkurować lokale w budynkach po kompleksowej rewitalizacji (kamienice) i lofty.
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl