Wirusy i robaki II 2007
2007-03-07 00:25
Top 20 luty 2007 © fot. mat. prasowe
Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w lutym 2007 r.
Przeczytaj także: Ranking wirusów I 2007
W styczniowym rankingu 20 najpopularniejszych szkodliwych programów analitycy z Kaspersky Lab zauważyli, że robaki Warezov zostały niemal całkowicie wyparte przez Bagla. Pozostał tylko jeden wariant tego robaka, na prowadzenie wyszedł Bagle.gt. Jednak świat wirusów komputerowych, podobnie jak przyroda, nie lubi próżni i jak zwykle pojawiły się nowe, jeszcze groźniejsze programy, żeby wypełnić powstałą pustkę. W lutym byliśmy świadkami kilku epidemii spowodowanych nową rodziną robaków: Zhelatin.Zhelatin to "storm worm", o którym tak głośno było w mediach na początku roku. Robak ten rozprzestrzenia się za pośrednictwem wiadomości e-mail, których tematy mają wzbudzić ciekawość odbiorcy, np. straszliwe huragany w Europie Zachodniej, śmierć prezydenta Putina czy zmartwychwstanie Saddama Husseina. Chociaż początkowo Zhelatin uważny był za nową wersję Warezova, dokładniejsza analiza wykazała, że mamy do czynienia z nową rodziną złośliwych programów, która prawdopodobnie pochodzi z Azji.
fot. mat. prasowe
Top 20 luty 2007
Gdy w rankingu pojawia się nowy lider, następuje zazwyczaj generalne przetasowanie: jesteśmy świadkami zarówno debiutów jak i powrotów starych wirusów. Jak można zauważyć, w lutowym zestawieniu pojawiło się dziewięć nowych złośliwych programów, powróciły cztery szkodniki, w tym kilku "starych dobrych znajomych", takich jak Nyxem.e, Scano.gen i Netsky.b. Po raz kolejny pokazuje to, że obecne robaki pocztowe są bardzo żywotne i można je znaleźć w ruchu pocztowym po upływie lat od momentu ich pierwszego pojawienia się.
Pozostałe szkodliwe programy stanowiły znaczny udział wszystkich szkodników wykrytych w ruchu pocztowym (12,86%). Świadczy to o tym, że aktywnie krąży duża liczba robaków i trojanów w innych rodzin.
Przeczytaj także:
Wirusy i robaki w Polsce VII 2009
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
wirusy, robaki, trojany, ranking wirusów, najpopularniejsze wirusy, szkodliwe programy