Trwa boom na działki w Warszawie
2007-03-08 00:15
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Łodzi
Porównując podaż i popyt warto zwrócić uwagę na fakt, że średnia cena "taniego" a więc i najmniejszego z możliwych mieszkań - 1-pokojowego przekracza w Warszawie... 300 tys. PLN.fot. mat. prasowe
W cieniu nieustannie dyskutowanego tematu wzrostu cen mieszkań trwa boom na rynku sprzedaży działek budowlanych. Liczba chętnych do nabycia kawałka ziemi na budowę domu, jako lokatę czy w celach spekulacyjnych wzrosła w ciągu ostatniego roku ponad 2-krotnie. W tym czasie podaż działek do sprzedaży utrzymała się na ubiegłorocznym poziomie.
Zakup działki i budowa na niej domu jest dla lepiej uposażonych klientów atrakcyjną alternatywą do zakupu mieszkania w mieście. Za średnią cenę M4 w Warszawie (622 000 PLN) można z powodzeniem kupić działkę i wybudować na niej dom. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na zajmowanie się budową i wykańczaniem domu, nie każdy może (i chce) pokonywać codziennie kilkadziesiąt kilometrów w drodze do i z pracy.
Szczytowego nasilenia poszukiwań działek można się spodziewać wraz z nadejściem wiosny i poprawą pogody. W słoneczne weekendy na oglądąnie wystawionych na sprzedaż gruntów pod miastem będą wyjeżdżać całe wycieczki. Ceny będą w dalszym ciągu rosnąć i - podobnie jak jeszcze niedawno w przypadku mieszkań - będzie czasami dochodzić do licytacji między kupującymi.
fot. mat. prasowe
Wg badań użytkowników serwisu Oferty.net blisko 1/4 osób poszukujących mieszkania w Warszawie jest gotowa przeznaczyć na jego zakup kwotę ponad 500 tys. PLN. W Krakowie równie drogimi mieszkaniami interesuje się prawie o połowę mniejsza grupa - 13,30% poszukujących a we Wrocławiu - 7,20%.
Informacje o badaniu
Raport został przygotowany w oparciu o dane statystyczne serwisu Oferty.net - nieruchomości w Internecie. Badanie odbyło się na próbie 6936 ofert wystawionych do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne w lutym 2007.
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl