Ewolucja złośliwego oprogramowania 2006
2007-03-11 00:04
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania VII-IX 2006
Ogólnie, liczba nowych szkodliwych programów wzrosła o 41% w stosunku do 2005 roku.
Twórcy wirusów coraz aktywniej koncentrują się na wykorzystywaniu niestandardowych wektorów infekcji: komunikatory internetowe, takie jak ICQ, AOL czy MSN, stały się najbardziej niebezpiecznymi aplikacjami internetowymi. Naturalnie ma to bezpośredni związek z dużą liczbą luk wykrytych w popularnych przeglądarkach, głównie w Internet Explorerze.
Zdaniem specjalistów z Kaspersky Lab, z technicznego punktu widzenia był to interesujący rok. Na szczęście, minął bez globalnej epidemii porównywalnej do tych, jakie można bylo zaobserwować w 2005 roku, na przykład epidemii wywołanej robakiem Mytob. Z drugiej strony, w miejsce epidemii globalnych, do pewnego stopnia, pojawiły się epidemie lokalne obejmujące konkretne obszary (Chiny, Rosja itd.) lub krótkotrwałe wybuchy aktywności wirusów.
W 2006 roku miało miejsce siedem poważnych epidemii wirusowych - o połowę mniej niż w 2005 roku. Epidemie te można podzielić na cztery grupy: wywołane robakiem Nyxem.e, robakiem Bagle, wariantami robaka Warezov oraz kilkoma wariantami trojana z grupy RansomWare - Gpcode.
fot. mat. prasowe
W 2006 roku branża antywirusowa musiała stawić czoła wielu nowym problemom i zagrożeniom. Coraz więcej wirusów tworzono w celach cyberprzestępczych. Wzrosła liczba szkodliwych programów w dziedzinach uznawanych wcześniej za stosunkowo bezpieczne, takich jak gry online i serwisy społecznościowe (blogi i fora). Miliony użytkowników popularnych sieci gier, takich jak World of Warcraft czy Lineale, stały się celem azjatyckich twórców wirusów, próbujących ukraść informacje wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do kont użytkowników. Największe społeczności autorów blogów regularnie padły ofiarą prób rozprzestrzeniania wirusów i trojanów za pośrednictwem blogów.
Przeczytaj także:
Złośliwe oprogramowanie. Ransomware uderza w dyski NAS

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl