Ewolucja złośliwego oprogramowania 2006
2007-03-11 00:04
Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania VII-IX 2006
Vista, nowy system operacyjny Microsoftu, z pewnością odegra decydującą rolę w 2007 roku. Zarówno Vista, jak i wykryte w niej luki będą stanowiły decydujący czynnik w ewolucji złośliwego kodu w przeciągu kolejnych kilku lat. Chociaż nastąpienie poważnych zmian w najbliższej przyszłości jest nieprawdopodobne, ten nowy produkt z pewnością ustanowi przyszłe trendy.
Złośliwe programy nadal będą wykorzystywały innowacje technologiczne i różne sposoby maskowania swojej obecności w zainfekowanych systemach. Nowe metody polimorficzne, kod "śmieci" oraz technologie rootkit staną się coraz bardziej rozpowszechnione, w końcu będą stanowiły standard dla większości nowych złośliwych programów.
Zdaniem specjalistów z Kaspersky Lab, nastąpi również znaczny wzrost liczby złośliwych programów dla innych systemów operacyjnych, zwłaszcza dla systemu MacOS X oraz systemów uniksowych. Szkodliwi użytkownicy będą prawdopodobnie badać szerzej możliwości związane ze złośliwym kodem atakującym konsole do gier, takie jak PlayStation i Nintendo. Nieustannie wzrastająca liczba takich urządzeń oraz ich nowe możliwości komunikowania się między sobą oraz z Internetem mogą przyciągnąć uwagę twórców wirusów. Na razie jednak ataki te będą ograniczały się do kodu typu "proof of concept" oraz wandalizmu. W 2007 roku może nastąpić przełom w ewolucji wirusów, które nie są tworzone dla komputerów, mimo że prawdopodobieństwo nie jest bardzo wysokie i przełom ten ograniczy się prawdopodobnie do dużej liczby programów typu "proof of concept".
Wzrośnie liczba precyzyjnych ataków na średnie i duże przedsiębiorstwa. Oprócz tradycyjnej kradzieży informacji, celem tych ataków będzie wymuszenie pieniędzy od atakowanych organizacji, łącznie z żądaniem okupu w zamian za odszyfrowanie danych. Pliki pakietu MS Office będą należały do głównych wektorów infekcji, podobnie jak luki wykryte w tym produkcie.
Przeczytaj także:
Złośliwe oprogramowanie. Ransomware uderza w dyski NAS

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl