Neostrada: zrób to sam
2003-06-04 00:26
Od 9 czerwca TP zaoferuje nowy sposób instalacji Neostrady. Abonenci Telekomunikacji Polskiej będą mogli sami instalować u siebie szerokopasmowy dostęp do Internetu, co ma skrócić czas uruchomienia usługi i obniżyć - uważane dotychczas za bardzo wysokie - koszty związane z jej aktywacją.
Przeczytaj także: Neostrada 50% tańsza
W Telepunktach oraz Punktach Sprzedaży TP dostępny będzie "zestaw instalacyjny Neostrada" pozwalający na samodzielne uruchomienie usługi.Po sprawdzeniu dostępności usługi (w Telepunkcie, na stronach lub przez infolinię) i złożeniu zamówienia, klient ma zakupić zestaw instalacyjny, na który składają się: CD-ROM z aplikacją obsługującą Neostradę, modem ADSL ze złączem USB, mikrofiltry, rozdzielacz sygnału, odpowiednie kable oraz instrukcja obrazkowa.
Podczas instalacji na ekranie komputera pojawiają się komunikaty prowadzące użytkownika przez całą procedurę. Gdy nie występują żadne problemy, proces instalacji przebiega szybko i nie powinien zająć więcej niż 10 - 15 minut. Gdyby jednak użytkownik uznał, że proces instalacji jest za trudny, może wówczas wystąpić o asystę techniczną. Będzie mu wtedy towarzyszył pracownik techniczny TP, jednak za taką usługę zapłaci 400 złotych więcej.
Po wcześniejczych poważnych problemach z jakością szerokopasmowych usług dostępowych, operator twierdzi, iż jakość tych usług znacząco się poprawiła dzięki wymianie routerów usługowych. W lutym i marcu br. wadliwe routery zostały zastąpione urządzeniami ERX Juniper firmy Ericsson.
Neostrada działa w oparciu o technologię ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line – asymetryczne cyfrowe łącze abonenckie), dzięki której możliwe jest równoczesne korzystanie z telefonu i dostępu do Internetu. Asymetryczność ADSL oznacza, że maksymalna dopuszczalna prędkość transmisji w kierunku do użytkownika jest wyższa niż szybkość transmisji do Internetu.
Technologia ADSL wykorzystuje nieużywane dotychczas, wyższe pasmo częstotliwości na linii telefonicznej. Na każdym zakończeniu telefonicznego kabla miedzianego montuje się specjalne urządzenia: modem DSL ze strony użytkownika i kartę modemową po stronie centrali telefonicznej. Dodatkowo do linii szerokopasmowej podłącza się mikrofiltry i spilttery, które oddzielają analogowy sygnał głosowy rozmowy telefonicznej od danych przesyłanych do i z Internetu.
Do transmisji głosu zwykłą linią telefoniczną używane jest dolne pasmo częstotliwości (do 30 kHz). ADSL wykorzystuje pozostałą górną część pasma do transmisji danych (do 1,1 MHz). Na centrali dane (w wyższym paśmie częstotliwości) oddzielane są od głosu (w niższym paśmie). Dane kierowane są do sieci ATM lub IP, a przez nią do Internetu, natomiast głos do normalnej sieci telefonicznej.
Szybkość transmisji bazuje na dyskretnej modulacji wieloczęstotliwościowej (DMT - Discrete Multitone) i zależy od długości linii, jej stanu technicznego i ewentualnych zakłóceń. Maksymalna możliwa do uzyskania szybkość transmisji maleje wraz ze wzrostem długości linii. Maksymalna przepływność w technologii ADSL (8 Mb/s do abonenta i 800 kb/s od abonenta) jest w teorii możliwa do uzyskania na bardzo dobrych technicznie łączach o długości nie przekraczającej 2-3 kilometrów. Maksymalną szybkość transmisji w Neostradzie (512 kb/s do abonenta) można uzyskać na łączach o długości 3-4 kilometrów.
Przeczytaj także:
Orange zapłaci 30 mln zł kary za nieuczciwe praktyki rynkowe
oprac. : Grzegorz Gacki / CentrumPrasowe.net
Więcej na ten temat:
neostrada