Młodzi inżynierowie wybierają Polskę
2007-03-09 00:35
Przeczytaj także: Rynek pracy: jak radzi sobie kobieta-inżynier?
Czy angielski wystarczy?
Niecałe 48% ankietowanych studentów twierdzi, że zna bardzo dobrze j. angielski, ale inny język na takim samym poziomie zna już tylko 4% - j. niemiecki, 1,3% - j. rosyjski, pozostałe języki poniżej 1%. W zasadzie więc znajomość języków obcych wśród studentów uczelni technicznych ogranicza się głównie do j. angielskiego. Należy tutaj pamiętać, że Wielka Brytania jest tylko jednym z wielu rynków zagranicznych, a szacuje się, że od momentu wejścia Polski do UE, wyjechało tam już około 2 miliony Polaków.
fot. mat. prasowe
Wykres 12: Bardzo dobra znajomość języków.
Wykres 12: Bardzo dobra znajomość języków.
Na podstawie odpowiedzi studentów, widać, że najistotniejszym źródłem wiedzy o rynku pracy jest dla nich Internet. Blisko 45% respondentów zamierza szukać przyszłego zatrudnienia właśnie za pośrednictwem sieci www. Część przyszłych inżynierów (23,4%) w pierwszej kolejności sprawdzi portale rekrutacyjne, a pozostali (21,6%) poszukają interesujących ofert bezpośrednio na stronach korporacyjnych potencjalnych pracodawców. W poszukiwaniu zatrudnienia 13,76% osób wybierze się na targi pracy – dla przedsiębiorstw zatrudniających inżynierów jest to znak, że warto prezentować profil działalności swojej firmy właśnie podczas takich imprez.
fot. mat. prasowe
Wykres 4: Sposoby poszukiwania pracy.
Wykres 4: Sposoby poszukiwania pracy.
"Jak wskazują wyniki badania PROinżynier, studenci uczelni technicznych bardzo chcą znaleźć pracę związaną z kierunkiem studiów i w większości woleliby pracować w Polsce. Za najważniejsze czynniki decydujące o wyborze pracodawcy uznali: możliwości rozwoju zawodowego i osobistego, wynagrodzenie oraz branżę, w której działa firma. Co ciekawe, znalezienie pracy za granicą wydaje się łatwiejsze ponad połowie studentów I roku, ale takie samo zdanie ma już mniej niż co trzeci student V roku. Studenci starszych lat częściej dostrzegają problemy związane z pracą za granicą. Jednym z nich może być brak dobrej znajomości innych języków obcych niż angielski; niecałe 48% studentów zadeklarowało, że zna bardzo dobrze angielski, ale drugi w kolejności j. niemiecki zna na tym samym poziomie już tylko 4%. Jeśli więc polscy pracodawcy będą w stanie wyjść naprzeciw oczekiwaniom przyszłych inżynierów odnośnie warunków pracy, to można liczyć na to, że absolwenci uczelni technicznych będą woleli podjąć pracę w kraju" – podsumowuje Marek Kiersznicki, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w PROCHEM SA.
Informacje o badaniu
Ankieta była dostępna na stronie www.proinzynier.pl między 10 października a 24 listopada 2006 roku. Odpowiedziało na nią 945 osób. Wśród nich znalazło się 236 kobiet i 709 mężczyzn; 531 respondentów studiuje na Politechnice Warszawskiej, 165 na AGH, 122 na Politechnice Śląskiej, 90 na Politechnice Gdańskiej, a 37 na Politechnice Łódzkiej. 229 z nich to studenci czwartego roku, po 228 piątego oraz trzeciego, 165 drugiego i 95 pierwszego. W trybie dziennym studiuje 902 z nich, zaocznym 24, a wieczorowym 19.
Przeczytaj także:
Polscy inżynierowie coraz częściej na kontrakcie
![Polscy inżynierowie coraz częściej na kontrakcie [© Kurhan - Fotolia.com] Polscy inżynierowie coraz częściej na kontrakcie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Polscy-inzynierowie-coraz-czesciej-na-kontrakcie-116816-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
emigracja zarobkowa specjalistów, specjaliści, inżynierowie, rynek pracy specjalistów