Rośnie ilość cyfrowych danych na świecie
2007-03-09 00:39
Przeczytaj także: Dane cyfrowe: do 2020 r. znaczący wzrost
„Niewiarygodny wzrost i ogromna liczba różnych typów generowanych informacji pochodzących z tak wielu różnych źródeł stanowią coś więcej niż tylko ogólnoświatową eksplozję informacji w niespotykanej dotychczas skali” – mówi John Gantz, dyrektor ds. rozwoju i pierwszy wiceprezes firmy IDC. „Stanowią one całkowitą zmianę paradygmatu. Informacja zmieniła postać z analogowej, w której występowała w ograniczonej ilości, na cyfrową, dzięki czemu jej przepływ jest nieograniczony. Z technologicznego punktu widzenia organizacje będą musiały stosować coraz bardziej złożone rozwiązania w celu transportowania, przechowywania, zabezpieczana i powielania coraz to nowych ilości informacji generowanych każdego dnia”.
Inne wnioski:
- Obrazy – rejestrowane przez ponad miliard urządzeń na całym świecie, od cyfrowych aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych po skanery medyczne i kamery monitorujące, stanowią największą część składową cyfrowego wszechświata.
- Cyfrowe aparaty fotograficzne – liczba obrazów zarejestrowanych cyfrowymi aparatami fotograficznymi klasy popularnej w 2006 r. przekroczyła na całym świecie 150 miliardów, podczas gdy liczba obrazów zarejestrowanych telefonami komórkowymi osiągnęła niemal 100 miliardów. W 2010 r Firma IDC przewiduje rejestrowanie. ponad 500 miliardów obrazów.
- Kamery cyfrowe – sumaryczny czas korzystania z kamer cyfrowych podwoi się między chwilą obecną a rokiem 2010.
- Poczta elektroniczna – Liczba skrzynek e-mail wzrosła z 253 milionów w 1998 r. do niemal 1,6 miliarda w 2006 r. W tym samym okresie liczba wysłanych wiadomości e-mail wzrastała trzykrotnie szybciej niż liczba osób korzystających z poczty elektronicznej; w 2006 r. sam ruch e-mailowy od jednej osoby do drugiej – tj. z wyłączeniem spamu – stanowił 6 eksabajtów informacji.
- Komunikatory internetowe – w 2010 r. wykorzystywanych będzie 250 milionów kont w komunikatorach, uwzględniając konta konsumenckie, na które wysyłane będą wiadomości o charakterze biznesowym.
- Połączenia szerokopasmowe – obecnie ponad 60% użytkowników Internetu ma dostęp do łączy szerokopasmowych w domu, w pracy lub w szkole.
- Internet – W 1996 r. jedynie 48 milionów osób korzystało rutynowo z Internetu -sieć WWW miała wtedy dopiero dwa lata. W 2006 r. liczba internautów osiągnęła 1,1 miliarda. Firma IDC przewiduje, że do 2010 r. dostęp do Internetu uzyska kolejne 500 milionów użytkowników.
- Dane pozbawione struktury – ponad 95% cyfrowego świata stanowią dane pozbawione ścisłej struktury. W organizacjach dane tego typu stanowią ponad 80% całkowitej ilości informacji.
- Zgodność z przepisami i zabezpieczenia – obecnie 20% cyfrowego wszechświata objęte jest wymogami regulacji prawnych i norm, zaś około 30% podlega potencjalnie różnym zabezpieczeniom.
- Klasyfikacja – firma IDC szacuje, że obecnie poniżej 10% posiadanych przez instytucje informacji jest „sklasyfikowanych”, tj. uporządkowanych pod względem wartości. Firma oczekuje, że ilość informacji objętych klasyfikacją będzie rosła o ponad 50% rocznie.
- Gospodarki rozwijające się – rejon Azji i Pacyfiku z wyłączeniem Japonii oraz pozostałe rejony świata poza Ameryką Północną i Europą Zachodnią odpowiedzialne są obecnie za 10% cyfrowego wszechświata, ale ich udział będzie wzrastał o 30–40% szybciej niż w przypadku państw rozwiniętych.
Przeczytaj także:
Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?
![Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta? [© StockSnap z Pixabay] Polska gospodarka cyfrowa: ile jest warta?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyfryzacja/Polska-gospodarka-cyfrowa-ile-jest-warta-260833-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
dane, dane cyfrowe, książki cyfrowe, zdjęcia cyfrowe, rozwój technologiczny, postęp technologiczny