Ewolucja spamu w 2006 r.
2007-03-12 01:11
Przeczytaj także: Rekordowa ilość spamu w 2007 r.
Okazuje się, że nawet powstanie ustawy antyspamowej nie może powstrzymać spamerów. Spam jest globalnym zjawiskiem, które nie podlega geograficznym granicom. Tylko 22% spamu docierającego do rosyjskich użytkowników Internetu zawiera treści w ich ojczystym języku. Kolejne 20% pochodzi ze Stanów Zjednoczonych a 11% z Chin.
Jak podkreślają specjaliści z Kaspersky Lab, nie jest zatem dziwne, że większość rodzajów wiadomości spamowych, które znalazły się na liście pięciu najpopularniejszych tematów, powstała w języku angielskim. Jedynym wyjątkiem jest "edukacja" - większość wiadomości z tej kategorii docierała do użytkowników w języku rosyjskim.
fot. mat. prasowe
W ciągu 2006 roku spamerzy zademonstrowali, że mogą współdziałać ze sobą w walce z producentami rozwiązań antyspamowych. Spamerzy przeprowadzili serię zmasowanych ataków na usługę antyspamową Blue Frog, co ostatecznie doprowadziło do jej zamknięcia. Według analityków z Kaspersky Lab, możliwość łączenia sił i działania przez spamerów we wspólnym celu może stanowić nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
W 2006 roku spamerzy powrócili do wykorzystywanych już wcześniej technik omijania zabezpieczeń antyspamowych przy użyciu załączników graficznych (zamiast w samej wiadomości treść spamu umieszczana jest w postaci obrazka). Technika ta pojawiła się po raz pierwszy w latach 2003-2004. Pod koniec 2006 roku spamerzy dysponowali już mniej lub bardziej doskonałymi metodami generowania polimorficznych (zmieniających się) obrazków z całym wachlarzem teł, tekstów i innych elementów składowych. Jednak, jedyną "innowacją" w tym zakresie było wprowadzenie przez spamerów animowanego spamu.
Animowany spam dał twórcom rozwiązań antyspamowych nieco do myślenia, chociaż z technicznego punktu widzenia problem analizy takich wiadomości nie jest specjalnie skomplikowany. Obecnie, spam graficzny (niezależnie od jego postaci) nie stanowi problemu dla filtrów antyspamowych.
![Spam w Polsce: głównie krajowy [© adimas - Fotolia.com] Spam w Polsce: głównie krajowy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ilosc-spamu/Spam-w-Polsce-glownie-krajowy-150273-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl