Spada liczba nielegalnego oprogramowania
2003-06-04 11:10
Wskaźnik kradzieży własności intelektualnej w zakresie oprogramowania komputerowego dla biznesu na świecie obniżył się o 10 punktów na przestrzeni ostatnich ośmiu lat.
Na początku 2003 r. firma International Planning and Research Corporation (IPR) zakończyła badanie stanu piractwa komputerowego w 2002 r. Celem badania jest analiza dostępnych danych prowadząca do określenia stopy piractwa komputerowego w skali światowej w zakresie oprogramowania biznesowego oraz wynikających z tego strat pieniężnych. Na potrzeby badania, dla obliczenia skali piractwa komputerowego bierze się pod uwagę szacunkową liczbę programów biznesowych zainstalowanych w 2002 r. bez licencji. W 2002 r. po raz ósmy odbyło się doroczne badanie stanu piractwa komputerowego na świecie na zlecenie BSA. We wszystkich sześciu regionach wydzielonych na potrzeby badania zanotowano od 1994 r. znaczne zmniejszenie stopy piractwa, co złożyło się na uzyskany w 2002 r. wynik wynoszący 39% - o dziesięć punktów procentowych mniej niż w chwili rozpoczęcia badań.
W 2002 r. zanotowano także po raz pierwszy zmniejszenie stopy piractwa w porównaniu do najniższego wyniku wynoszącego 36%, który zanotowano w 1999 r. Wskaźnik piractwa na świecie malał co roku od 1994 r., a następnie wzrósł w latach 2000-2001. Pomimo postępów w zakresie zwalczania piractwa na przestrzeni ostatnich ośmiu lat, wyniki badań za 2002 r. wskazują, że piractwo komputerowe nadal stanowi wyzwanie dla branży producentów oprogramowania.
W skali regionów w latach 2001-2002 nie nastąpiły znaczące zmiany w zakresie kradzieży własności intelektualnej. W Ameryce Północnej, na Bliskim Wchodzie i w Afryce oraz w Ameryce Łacińskiej zanotowano nieznaczny spadek tego zjawiska. Europa Wschodnia, gdzie stopa piractwa wyniosła 71%, została ponownie uznana za region o największym natężeniu piractwa i pozostaje nim od rozpoczęcia badań w 1994 r.
Ameryka Łacińska i Daleki Wschód zajęły drugą pozycję pod względem stopy piractwa, która wyniosła tam 55%. Następne miejsce zajmuje Bliski Wschód i Afryka z 49%. Stopa piractwa na Dalekim Wschodzie osiągnęła najwyższy poziom od 1996 r. Ta niekorzystna tendencja jest głównie efektem gwałtownego rozwoju chińskiej gospodarki i wysokiej stopy piractwa: 92%.
W Chinach straty pieniężne stanowią 44% strat spowodowanych przez piractwo w regionie Dalekiego Wschodu.
Ameryka Północna nadal jest regionem o najniższej stopie piractwa, która wynosi 24%. Europa Zachodnia zajmuje drugie miejsce z wynikiem 35%.
oprac. : eGospodarka.pl