eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZagraniczne telewizje o Polsce II 2007

Zagraniczne telewizje o Polsce II 2007

2007-03-14 02:07

Zagraniczne telewizje o Polsce II 2007

Liczba przekazów w ostatnich 3 miesiącach. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z najnowszego raportu "Zagraniczne telewizje o Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że w lutym zagraniczne stacje telewizyjne mówiły o Polsce prawie czterokrotnie rzadziej niż w styczniu. O naszym kraju informowano z reguły neutralnie oraz znacznie częściej w kontekście bezpieczeństwa międzynarodowego niż spraw wewnętrznych.

Przeczytaj także: Zagraniczne telewizje o Polsce XII 2006

Lutowy raport „Zagraniczne telewizje o Polsce” zawiera analizę 108 przekazów odnoszących się do Polski lub Polaków. Na potrzeby zestawienia IMM analizował anglojęzyczne telewizje EuroNews, CNN, BBC World, niemieckie ARD i ZDF oraz francuskie France24 i TV5. W lutym monitorowane stacje zagraniczne wyemitowały niemal czterokrotnie mniej materiałów niż miesiąc wcześniej. Zdecydowana większość materiałów (90) miała neutralny wpływ na wizerunek Polski, 11 było negatywnych, a 7 pozytywnych. Najwięcej materiałów o Polsce wyemitowała stacja EuroNews (34%). Ukazało się w niej jednocześnie najwięcej przekazów negatywnych (4 z 11). Najmniejsza liczba przekazów analizowanych w raporcie pochodzi z amerykańskiej telewizji CNN (6%).

Przekazy w całości poświęcone Polsce stanowiły 26% wszystkich przeanalizowanych materiałów. Udział materiałów zakwalifikowanych jako informacje wyniósł 41%. Wzmianki o Polsce lub Polakach pojawiły się w jednej trzeciej przekazów. W lutym monitorowane stacje nie wyemitowały spotów promujących Polskę.

fot. mat. prasowe

Liczba przekazów w ostatnich 3 miesiącach.

Liczba przekazów w ostatnich 3 miesiącach.

W analizowanym miesiącu żaden temat dotyczący Polski nie zdominował wszystkich monitorowanych stacji, w taki sposób, jak styczniowe przekazy na temat arcybiskupa Wielgusa. Zdecydowanie największa liczba materiałów (29) dotyczyła amerykańskiego planu umiejscowienia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Był to temat numer jeden zarówno dla niemieckich, jak i dla anglojęzycznych stacji. ARD i ZDF donosiły o spotkaniu szefów rządów Polski i Czech, podczas którego Jarosław Kaczyński podkreślił, że system rakiet skierowany byłby przeciwko państwom, które nie przestrzegają reguł nowoczesnego świata i zaprzeczył jakoby projekt skierowany był przeciw Rosji.

W stacjach anglojęzycznych również pokazano wypowiedź szefa polskiego rządu, który zapewnił, że Polska będzie starała się przekonać Rosję, że tarcza nie jest skierowana przeciwko niej. Francuskie TV5 i France24 wyemitowały jedynie po jednym przekazie na ten temat. TV5 mówiła częściej o Polsce i Polakach w kontekście książki ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego i statystyki wypadków drogowych w UE. France24 od pozostałych stacji wyróżniły 4 materiały na temat planów prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, 3 przekazy na temat korupcji w polskiej służbie zdrowia oraz 2 - prezentujące polski rynek spirytusowy, w których wychwalano smak polskiej wódki.

 

1 2 3

następna

Samochodowa drożyzna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: