Tydzień 11/2007 (12-17.03.2007)
2007-03-17 22:34
Przeczytaj także: Tydzień 10/2007 (05-11.03.2007)
- W opinii MFW po wzroście gospodarki unijnej w 2006 roku o 2,8% r/r, w 2007 i 2008 r. wzrost ten zmaleje do 2,3%.
- Brak postępu w negocjacjach pomiędzy Komisją Europejską, a Rosją w sprawie zniesienia zakazu importu żywności z Polski. Następna tura negocjacji odbędzie się za 3-4 tygodnie. Można jednak odnieść wrażenie, że ten spór ma charakter polityczny i Rosja zmierza do wcześniejszego wycofania się Polski z weta w sprawie negocjacji nowego porozumienia o współpracy pomiędzy Unią a Rosją.
- Włochy są drugim (po Niemczech), unijnym - partnerem gospodarczym Rosji. W roku 2006 obroty handlowe tymi krajami wzrosły o 28% r/r i wyniosły ok. 30 mld USD.
- Próby blokowania fuzji banków (np. w Polsce spór z Unicredito o fuzje Pekao SA i BPH) skłoniły Parlament Europejski do ograniczenia do 60 dni czasu na podjęcie decyzji przez komisje nadzorujące banki w krajach Unii Europejskiej.
- Według rządowych prognoz tegoroczny wzrost PKB Łotwy wyniesie ok. 9% r/r, inflacja nie przekroczy 6,5%, a bezrobocie będzie na poziomie ok. 6%. W IV kwartale 2006 roku wzrost gospodarczy wyniósł 11,9% r/r i było to siódmy kwartał wzrostu liczonego r/r na poziomie powyżej 10%.
- Szara strefa w Bułgarii jest szacowana na 34% PKB, a zalicza się do niej działalność głównie w takich branżach jak budownictwo, turystyka i usługi. Ubiegłoroczny wzrost gospodarczy wyniósł 6,5%. Jeśli uwzględnić działalność tych firm w oficjalnej statystyce, to ubiegłoroczne PKB wzrosło o ok. 8%.
- W 2006 roku PKB Estonii wzrósł o 11,4%.
- Cypr będzie kolejnym krajem, który z dniem 1.01.2008 roku wejdzie do strefy euro.
- Ukraina chce zbudować terminal do odbioru skroplonego gazu z krajów Zatoki Perskiej i mógłby on być transportowany do krajów Europy Środkowej, w tym także do Polski. To projekt Shella. Rocznie byłoby tam odbierane 20 mld m³ gazu. To niewątpliwie konkurencyjny projekt w stosunku do polskiego terminalu będącego w planach PGNiG.
- W obliczu rosnącego zadłużenia Ford Motor zdecydował się na sprzedaż swoich udziałów w Aston Martin-jest to znana marka brytyjskiego producenta luksusowych samochodów. Transakcja jest wyceniana na ok. 850 mln USD. W ubiegłym roku Ford miał straty w wysokości 12,7 mld USD (strata Astona wyniosła 327 mln USD). Nabywcą ma być konsorcjum z udziałem producenta części samochodowych i funduszy inwestycyjnych)
- Samsung za 320 mln USD wybuduje w słowackiej Trnavie fabrykę wyświetlaczy do płaskich telewizorów LCD. Przewiduje się, że firmy towarzyszące zainwestują w okolicy dodatkowo 250 mln USD. Fabryka ma produkować 10 mln paneli LCD rocznie. Będzie to konkurencja dla działającej w Polsce fabryki LCD koncernu LG Philips.
- Aerofłot ogłosił zamiar zamówienia 22 szerokokadłubowych samolotów dalekiego zasięgu Airbus A350 oraz 10 - 15 Airbusów A330. Jak wiadomo A350 (wejdzie do produkcji w 2012 roku) to konkurent amerykańskiego B787 Dreamliner (wchodzi do produkcji w 2008 roku).
- Szwajcarski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25 pkt. Bazowych do poziomu 2,25%.
- W ostatnich godzinach 2006 roku Białoruś uzgodniła porozumienie z Gazpromem o warunkach cenowych dostaw gazu i sposobie przejęcia przez Gazprom 50% udziałów w białoruskich rurociągach administrowanych przez narodową firmę gazowniczą Biełtransgaz. Ustalono, że Gazprom w czterech kolejnych ratach będzie kupował po 12,5% akcji białoruskiej firmy, płacąc corocznie 625 mln USD. Równocześnie zatwierdzono wzrost ceny gazu, co zwiększy dochody rosyjskiej firmy o ok. 1 mld USD. Ustalono też kalendarz dalszych podwyżek cen gazu na następne lata. Jednak ostatnio pojawiły się kłopoty z doprowadzeniem tego porozumienia do końca. Białoruś postawiła nowe warunki, których nie aprobuje Gazprom.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
NIENIECKA GOSPODARKA - CIĄG DALSZY
1. Niemiecki rząd „idzie za ciosem”. Ubiegłoroczne wyniki gospodarcze były bardzo dobre, bo wzrost PKB był najwyższy od czasów zjednoczenia, a deficyt budżetowy wreszcie po kilku latach spadł poniżej 3% PKB. Teraz niemiecki rząd wielkiej koalicji przyjął projekt nowej ustawy, w myśl której ma być obniżona stawka CIT z 38,7% do 29,8%. Ubytki w budżecie z tego powodu są szacowane na 30 mld euro. Jak wiadomo od początku 2007 roku wzrosła stawka niemieckiego VAT, a teraz niemiecki rząd zapowiada jeszcze likwidację różnych ulg podatkowych, wprowadzenie 25% podatku od zysku od odsetek, dywidend i sprzedaży lokat kapitałowych. Te zmiany mają zmniejszyć zainteresowanie przedsiębiorców przenoszeniem firm do krajów, gdzie jest niższe obciążenie podatkowe. Ma to też obniżyć zainteresowanie firm działalnością w szarej strefie. Zapowiedź obniżki podatku CIT przez firmy należy jednak traktować jako nadążanie Niemiec za działaniami w tym samym kierunku innych krajów (obecnie średnia stawka CIT w krajach Unii wynosi ok. 25%).
2. Wyścig trwa. Rosja, Grecja i Bułgaria podpisały porozumienie o budowie rurociągu naftowego o długości 280 km, łączącego porty mórz Czarnego (Burgas) i Egejskiego (Aleksandrupolis) z pominięciem Turcji. Koszt inwestycji szacuje się na 900 mln USD. Budowa będzie zakończona w 2009-2010. Zdolność transportowa rurociągu 35 mln ton/rok, z możliwością zwiększenia do 50 mln ton/rok. W powołanym konsorcjum Rosja będzie miała 51% udziałów. Stronę rosyjską będzie reprezentować Rosnieft, Gazpromnieft i Transnie, Bułgarię - Bułgargaz i Transeksportstroj, a Grecję - są Hellenic Petroleum, grupa Latsis i Petroleum Gas. Obserwatorzy tego rynku lokują tę inicjatywę jako odpowiedź Rosji na uruchomiony rurociąg z Azerbejdżanu przez Gruzję do tureckiego portu Ceyhan na Morzem Śródziemnym oraz na plany zmiany wykorzystania ukraińskiego rurociągu Odessa-Brody wg polskiej koncepcji.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy