Kara dla prezesa TP?
2007-03-22 01:55
Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza po raz pierwszy nałożyć karę bezpośrednio na prezesa TP S.A. za utrudnianie uruchamiania usług szerokopasmowego dostępu do Internetu świadczonego przez operatorów alternatywnych oraz za naruszanie postanowień oferty ramowej Bitstream Access (BSA).
Przeczytaj także: Rekordowa kara: TP zapowiada odwołanie
W ostatnich tygodniach osoby (abonenci TP), które zdecydowały się na skorzystanie z usług Net24 i Multimo oferowanych przez firmy Netia S.A. i GTS Energis napotkały na wiele problemów związanych z uruchomieniem i aktywacją usługi.Do najczęściej powtarzających się problemów należy zaliczyć problem z aktywacją usługi Net24 i Multimo (czas przełączania pomiędzy operatorami miał trwać nie dłużej niż 12 godzin), niską przepustowość łącza szerokopasmowego u alternatywnych operatorów (prędkość połączenia drastycznie odbiega od zamówionej przez klientów), opóźnienia w przekazywaniu do Telekomunikacji Polskiej S.A. zleceń na uruchomienie usług BSA a także wypowiedzeń umowy na świadczenie usługi Neostrada tp, brak wywiązywania się przez TP S.A. z terminów wynikających z umów podpisanych z operatorami BSA (tygodniowy termin na aktywację klienta nierzadko przeciągał się do 3 tygodni, przekraczany jest 48-godzinny termin udzielenia odpowiedzi na reklamacje zgłaszane przez alternatywnych operatorów).
Według UKE TP S.A. miała też wprowadzać klientów w błąd - tego samego klienta zapewniała, że w ciągu 3 dni jest w stanie podłączyć mu usługę Neostrada TP a jednocześnie innych operatorów informowała, że brak jest możliwości technicznych uruchomienia analogicznej usługi realizowanej przez operatorów alternatywnych.
Wszystkie te problemy wpłynęły na decyzję UKE o ukaraniu nie firmy a prezesa TP, którego UKE zamierza po raz pierwszy w historii ukarać bezpośrednio. Zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym, Urząd Komunikacji Elektronicznej może nałożyć na kierującego przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym karę pieniężną w wysokości do 300 procent jego miesięcznego wynagrodzenia, naliczanego jak dla celów ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z oświadczeniem TP S.A. problemy w uruchamianiu usług szerokopasmowego dostępu do Internetu przez operatorów alternatywnych potrwają do 28 marca 2007 r.
Przeczytaj także:
Ukarani szefowie TP
oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl