eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGUS: koniunktura gospodarcza III 2007

GUS: koniunktura gospodarcza III 2007

2007-03-23 00:29

Przeczytaj także: GUS: koniunktura gospodarcza II 2007


Spośród badanych jednostek 3,8% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano–montażowej (4,1% w lutym br. i 1,9% w marcu zeszłego roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z kosztami zatrudnienia (barierę tę zgłasza 59% przedsiębiorstw wobec 55% w lutym br. i 45% w marcu 2006 roku), konkurencją ze strony innych firm (53% przedsiębiorstw w marcu i lutym br. wobec 63% w marcu 2006 roku) oraz niedoborem wykwalifikowanych pracowników (51% badanych przedsiębiorstw w marcu br. wobec 50% przed miesiącem i 21% w marcu 2006 r.). Dotkliwość tej ostatniej bariery zwiększyła się w skali roku najbardziej spośród wszystkich utrudnień wymienianych przez przedsiębiorstwa. W porównaniu z marcem ubiegłego roku w najbardziej znaczącym stopniu zmalała uciążliwość bariery związanej z warunkami atmosferycznymi (z 65% do 27%) oraz z niedostatecznym popytem (z 40% do 22%).

W stosunku do oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy portfela zamówień 7% przedsiębiorstw budowlano–montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 74% jako wystarczające, a 19% jako zbyt małe. W porównaniu z marcem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne na rzecz przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe lub wystarczające.

Spośród badanych przedsiębiorstw 20% nie planuje żadnej działalności inwestycyjnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy (przed rokiem 18%). Wśród pozostałych respondentów 64% przewiduje, że ich działalność inwestycyjna dotyczyć będzie nowych inwestycji (przed rokiem 74%), 57% – prac i zakupów modernizacyjnych (67% przed rokiem). Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji przedsiębiorcy wskazują środki własne (81% wobec 94% przed rokiem). Krajowy kredyt bankowy wybiera 35% jednostek (przed rokiem 36%), leasing – 34% przedsiębiorstw (tak samo jak przed rokiem).

3. Handel detaliczny

W marcu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie plus 6 (w lutym plus 3). Poprawę koniunktury w bieżącym miesiącu sygnalizuje 23% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 17% (przed miesiącem odpowiednio: 22% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W marcu odnotowuje się niewielki spadek sprzedaży. Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana nieco bardziej pesymistycznie niż w lutym. Utrzymują się nadmierne zapasy towarów. Przewidywania na najbliższe miesiące dotyczące sprzedaży są optymistyczne, co powoduje, że należy oczekiwać wzrostu zamówień na towary. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw może poprawić się. Wzrost bieżących cen towarów utrzymuje się na poziomie sygnalizowanym w lutym. Na najbliższe miesiące przewiduje się dalszy wzrost cen, choć nieco wolniejszy niż wskazywała prognoza przed miesiącem. W badanych jednostkach można oczekiwać nieznacznego rozszerzenia zatrudnienia.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są pozytywne. Na najwyższym poziomie kształtuje się wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla branży: meble, rtv, agd – na poziomie plus 23 (plus 18 w lutym). Dla branży: włókno, odzież, obuwie wskaźnik ten wynosi – plus 10 (0 przed miesiącem), dla branży pojazdy samochodowe – plus 7 (plus 8 w ubiegłym miesiącu), a dla branży żywnościowej – plus 1 (minus 4 w lutym).

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: