eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNajlepsi pracodawcy wg studentów 2006

Najlepsi pracodawcy wg studentów 2006

2007-03-27 12:47

Zgodnie z wynikami badania "Pracodawca Roku 2006", przeprowadzonego przez AIESEC Polska wśród studentów z 43 uczelni wyższych w całej Polsce, zwycięzcą została firma PricewaterhouseCoopers. Firma wygrała ranking już po raz trzeci z rzędu.

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg studentów w 2005

Badanie „Pracodawca Roku" w tym roku swoim zasięgiem objęło około 5000 studentów z 43 uczelni wyższych, z ośrodków akademickich w całej Polsce takich jak: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Lublin, Toruń Opole, Kielce, Nowy Sącz, Zielona Góra, Szczecin, Olsztyn, Białystok, Radom, Koszalin. Z roku na rok w badaniu bierze udział coraz większa liczba uczelni niepaństwowych. W związku z coraz szerszym zainteresowaniem rynkiem pracy ze strony młodszych studentów, w tegorocznej edycji badania wzięli udział nie tylko studenci 4. i 5. roku, ale także 3. roku studiów dziennych ze wszystkich uczelni biorących udział w badaniu.

Celem badania było wyłonienie 50 najbardziej atrakcyjnych pracodawców oraz dostarczenie firmom informacji na temat rynku ich potencjalnych pracowników. Z tegorocznej edycji badania wynika, że najbardziej preferowaną branżą wśród studentów jest bankowość (27,6% respondentów) oraz reklama lub PR (23,2% odpowiedzi). Na wybór pierwszej pracy najbardziej wpływają następujące czynniki: satysfakcja z pracy, płaca oraz szacunek dla życia prywatnego pracowników.

Zwycięzcy tegorocznej edycji badania „Pracodawca Roku" to: PricewaterhouseCoopers, Procter & Gamble, Deloitte, PKO Bank Polski i Nestlé Polska.

W przeciwieństwie do poprzednich edycji badania nastąpił wzrost oczekiwań płacowych studentów. Oczekiwana wysokość pierwszego wynagrodzenia brutto po ukończeniu studiów wyniosła 2259 PLN, a po roku płaca powinna osiągnąć poziom 3284 PLN. Płaca gwarantująca pożądany tryb życia została ustalona na poziomie 5168 PLN brutto.

54,3% ankietowanych studentów deklaruje, że chciałoby wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy. Tymczasowo chciałoby wyjechać 31,8% badanych, a 11,8% wiąże swoją przyszłość ze stałym pobytem za granicą. W ten trend wpisuje się rosnąca znajomość języków obcych – tylko 2% badanych studentów przyznało, że nie włada językiem angielskim.

Do pobrania:

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: