eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski rynek nieruchomości: jak wzrosną ceny

Polski rynek nieruchomości: jak wzrosną ceny

2007-03-28 00:46

Polski rynek nieruchomości: jak wzrosną ceny

© fot. mat. prasowe

W ciągu najbliższych 3 lat ceny nieruchomości w Polsce nadal będę rosły. Największe wzrosty spodziewane są w Poznaniu, Katowicach, Trójmieście, Kielcach, Lublinie i Bydgoszczy. Miasta, w których już teraz mieszkania są relatywnie drogie (np. Warszawa, Kraków, Wrocław), będą notowały wolniejszy wzrost cen – to główne wnioski płynące z najnowszego badania, przeprowadzonego przez firmę CEE Property Group.

Przeczytaj także: Na rynku nieruchomości w Polsce nie ma bańki

Rok 2006 przyniósł intensywny wzrost cen mieszkań w największych miastach, z czego najszybciej drożały lokale w Krakowie (67%), a stosunkowo niewiele w Poznaniu (28%). Głównymi czynnikami kształtującymi taką sytuację były: bardzo ograniczona podaż nowych mieszkań (zaledwie ok. 110 tys. w całej Polsce w skali roku), duża dostępność kredytów oraz popyt ze strony inwestorów zagranicznych.

Analizując sytuację na rynku nieruchomości w 2006 roku, można jednoznacznie stwierdzić, iż był to rok kolejnych rekordów pod względem tempa wzrostu cen. Jednak skala tego wzrostu była dużym zaskoczeniem zarówno dla nabywców, jak i ekspertów w tej dziedzinie. Średni wzrost cen 1m2 był największy nie tylko w obrębie Starej Unii, ale także wśród wszystkich członków poszerzonej UE. Jeszcze rok temu informacja o tym, że ceny nieruchomości wzrosną w Krakowie o prawie 70%, byłaby przyjęta z niedowierzaniem nawet przez największych optymistów (inwestorzy, deweloperzy) i pesymistów (potencjalnych nabywców mieszkań).

W głównych miastach Polski najwyższy wzrost cen odnotowano w Krakowie. Na rynku tym średnia cena 1 m2 wzrosła aż o 67%. Niewiele mniejszy wzrost wystąpił na łódzkim rynku nieruchomości i wyniósł on prawie 64%.

fot. mat. prasowe


„W kolejnych latach trend wzrostowy utrzyma się, lecz jego intensywność będzie różna w zależności od regionu kraju” – mówi Paweł Grząbka, członek zarządu CEE Property Group, odpowiedzialny za badanie – „Miasta, w których mieszkania są relatywnie drogie (np. Warszawa, Kraków, Wrocław), będą notowały wolniejszy wzrost cen niż mniej dotychczas popularne lokalizacje (np. Poznań, Katowice, Kielce)”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: