eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłStocznie potrzebują innowacji

Stocznie potrzebują innowacji

2007-04-03 12:30

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad ustawą o wspieraniu innowacji w polskim przemyśle stoczniowym. Wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych ma poprawić konkurencyjności polskich stoczni poprzez wspieranie projektów innowacyjnych, unowocześnianie wyrobów i procesów technologicznych.

Przeczytaj także: Nieskuteczna restrukturyzacja stoczni

W 2006 r. w polskich stoczniach zbudowano 24 statki handlowe za blisko miliard dolarów. Produkcja europejskich stoczni i stanowi jedynie 7 proc. światowej produkcji, zaś potentatami na rynku są dziś Korea Południowa, Japonia i Chiny. Warunkiem powodzenia polskich stoczni na światowych rynkach jest poprawa ich konkurencyjności. Aby sprostać azjatyckim gigantom polskie stocznie muszą stać się bardziej nowoczesne.

W ministerstwie gospodarki prowadzone są prace nad projektem ustawy o wspieraniu innowacji w polskim przemyśle stoczniowym, który przewidywać będzie wsparcie unowocześniania wyrobów i procesów technologicznych.

Ponieważ polskie stocznie nie posiadają wystarczających środków własnych na inwestycje umożliwiające unowocześnienie ich produktów oraz technologii, do usprawnienia procesu wdrażania innowacji resort gospodarki zamierza zaangażować placówki naukowo-badawcze. Ich współpraca ze stoczniami mogłaby przyjąć formę badań nad restrukturyzacją i rozwojem sektora przy zaangażowaniu środków stoczni.

Przygotowywana przez resort ustawa ma służyć wypracowaniu mechanizmu długofalowego pobudzenia innowacji w polskich stoczniach produkcyjnych , przy współpracy z krajowymi (Forum Okrętowe) oraz europejskimi (CESA) stowarzyszeniami branżowymi i ośrodkami naukowo-badawczymi.

Uchwalenie ustawy, według jej autorów, przyniesie polskim stoczniom szereg korzyści - zobliguje je do większej innowacyjności produktowej i procesowej, poprawi konkurencyjność stoczni na rynku globalnym, przyczyni się do wzrostu kwalifikacji załóg stoczniowych, poprawi wyniki finansowe stoczni, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pracy w samych stoczniach i na statkach a także zwiększy bezpieczeństwo statków, ich załóg i środowiska.

Pomocy przemysłowi stoczniowemu w rozwijaniu innowacyjności udzielają już m.in. rządy Niemiec, Francji i Hiszpanii. Rząd niemiecki przewidział na ten cel w budżecie państwa w latach 2005-2008 kwotę 27 mln euro, a rząd francuski 25 mln euro rocznie. Z kolei Hiszpania na trzy rodzaje pomocy, tj.: na badania i rozwój, innowacje oraz pomoc regionalną na inwestycje przewidziała łączną kwotę 20 mln euro rocznie.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: