eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyProfil polskiego inwestora

Profil polskiego inwestora

2007-04-10 00:05

Przeczytaj także: Inwestorzy indywidualni: profil 2009


Co czwarty posiadacz jednostek uczestnictwa jest pracownikiem biurowym. W żadnej innej kategorii ci pracownicy nie są tak aktywni. Połowa tego rodzaju inwestorów ma w portfelu kartę kredytową. 38 proc.
z nich czyta Gazetę Wyborczą (inni inwestorzy wybierają ten tytuł nieco rzadziej), aż 9,5 proc. czyta prasę ekonomiczną. Żadni inni inwestorzy nie czynią tego tak licznie. Aż 20 proc. inwestorów deklaruje ponadto, że ekonomia jest ich hobby (w żadnej innej grupie ten odsetek nie jest tak wysoki).

Liderzy lokat

Najczęściej wybieraną formą inwestycji są jednak najprostsze instrumenty czyli lokaty bankowe. Prawie 10 proc. dorosłych Polaków ma jakąś lokatę terminową. Jak można się domyślać najchętniej sięgają po nie osoby starsze – pięćdziesięciolatkowie i starsi mają 57-proc. udział w grupie posiadaczy depozytów. Stosunkowo duży udział mają w tej grupie także osoby z podstawowym wykształceniem (13,3 proc.) – widać, że założenie lokaty nie stanowi większego problemu dla słabiej wyedukowanych inwestorów. Aż 41 proc. „lokatorów” to emeryci i renciści, co także nie jest zaskoczeniem. Ostatecznie lokaty także oferują bardzo duże bezpieczeństwo środków, a w pewnym wieku o to właśnie inwestorom chodzi.

10 proc. posiadaczy lokat ma dochody poniżej tysiąca złotych na rodzinę i takie osoby mają większy udział w grupie niż te z dochodami przewyższającymi 4 tys. PLN na rodzinę. W porównaniu do innych grup osoby majętne sięgają po lokaty najrzadziej, osoby o najniższych dochodach jeśli już inwestują, to najczęściej właśnie w lokaty.

Kolejny paradoks świata finansów – osoby biedne wybierają bezpieczeństwo środków kosztem niższych dochodów, zamożne stawiają na ryzykowniejsze formy pomnażania kapitału i stają się jeszcze bardziej majętne.

Mariusz Pawłowski, Acxiom Polska - "Obserwowany na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wzrost zainteresowania aktywnymi formami inwestowania, takimi jak: akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, przekłada się na zmianę profilu grupy obecnych inwestorów. Wyniki analizy pokazują, że z tych form lokowania kapitału korzysta coraz szersza grupa klientów – nie są to już tylko osoby najlepiej wykształcone, najlepiej zarabiające, ale również osoby dysponujące minimalnym poziomem dochodów, pozwalającym na wygospodarowanie pewnej, nawet niewielkiej puli środków z domowego budżetu, które można zainwestować."

"Zainteresowanie poszczególnymi formami inwestowania rozkłada się mnie więcej równo między akcje, obligacje i jednostki w funduszach – widoczne w danych różnice są bliskie granicom błędu statystycznego. Zaskakuje stosunkowo wysoki udział akcji, które są instrumentem wymagającym najwięcej wiedzy, uwagi i zaangażowania ze strony inwestora, który w tym przypadku jest skonfrontowany z bardzo dynamicznym, zmiennym i – jak pokazały ostatnie tygodnie – dość kapryśnym rynkiem. Nie potrafimy w tej chwili ocenić na ile indywidualni inwestorzy aktywnie zarządzają swoim portfelem akcji, musimy jednak pamiętać, że część z nich to posiadacze tzw. akcji pracowniczych, nabytych w ramach programów prywatyzacyjnych. Stąd też prawdopodobnie stosunkowo duży udział osób starszych wśród posiadaczy tego instrumentu inwestycyjnego."

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: