eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek suplementów diety w Polsce

Rynek suplementów diety w Polsce

2007-04-11 00:44

Rynek suplementów diety w Polsce

© fot. mat. prasowe

Według PMR, wartość rynku suplementów diety w Polsce w 2006 r. przekroczyła 1 mld zł, czyli wzrosła o 33% w stosunku do poprzedniego roku. Prognozowany wzrost wartości tego rynku w 2007 r. to 25%. Najczęściej wspominane przez firmy obecne na rynku bariery rozwoju działalności związane są z nieprecyzyjnym prawem regulującym ten rynek.

Przeczytaj także: Suplementy diety - źródła informacji

Jak wynika z raportu PMR „Rynek suplementów diety w Polsce 2007. Prognozy rozwoju 2007-2009”, rok 2007 przyniesie kontynuację dynamicznego rozwoju rynku suplementów diety w każdym z kanałów dystrybucji: aptecznym, pozaaptecznym oraz przez Internet, które PMR przeanalizowało w swoim raporcie.

Rynek suplementów diety w Polsce jest jeszcze wciąż mało nasycony i według specjalistów można się spodziewać, że będzie on podążał w kierunku trendów europejskich. Również w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Czechy, Węgry lub Słowacja, wartość tego sektora rośnie systematycznie. Podczas gdy w Czechach wartość rynku suplementów diety stanowi już więcej niż jedną trzecią wartości tamtejszego rynku OTC, „W Polsce suplementy diety stanowią około 17% wartości sprzedaży aptecznej i pozaaptecznej rynku OTC (leki i nie-leki), a więc jest jeszcze potencjał na rozwój tego segmentu” mówi Monika Stefańczyk, autor raportu.

Dynamiczny wzrost rynku suplementów diety to również wynik szybkiego wzrostu gospodarczego oraz nasilenia trendów związanych ze zdrowym trybem życia i rosnącą dbałością o wygląd zewnętrzny. Coraz więcej Polaków jest również świadoma wagi profilaktyki dla zachowania zdrowia.

Bariery administracyjno-prawne główną przeszkodą rozwoju działalności firm

W badaniu przeprowadzonym przed PMR specjalnie na potrzeby raportu, zapytano firmy obecne na rynku suplementów w Polsce o największe bariery i stymulanty rozwoju ich działalności. Okazuje się, że największą grupą barier rozwoju działalności firm operujących na rynku suplementów diety w Polsce są bariery administracyjno-prawne. Najczęściej respondenci narzekają na niejasne i niejednolite przepisy prawne, które regulują obrót suplementami diety w Polsce. Wspominane ograniczenia prawne dotyczą przede wszystkim niejasnych przepisów wynikających z klasyfikacji produktów. Wynika to m.in. z braku regulacji co do substancji dopuszczonych do stosowania w suplementach diety oraz określenia minimalnych i maksymalnych dawek tych składników. Uregulowanie tej kwestii mogłoby zmniejszyć problemy w klasyfikacji suplementów diety, które często są tzw. produktami z pogranicza i nawet Główny Inspektorat Sanitarny ma wątpliwości, czy powinny być zaklasyfikowane jako lek czy jako suplement diety.
Przeczytaj także: Suplementy diety niedocenione Suplementy diety niedocenione

 

1 2

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: